| lhc a întrebat:

Vreau sa cumpar masina din Germania dar cu numere de Romania. Intrebarea este, cum imi da vanzatorul fiscalul? Eu stiu ca trebuie de mers cu contractele la primarie in Romania sa le stampileze.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu este nevoie de certificatul de atestare fiscala de la vanzator. Acesta a fost inlocuit cu inregistrarea la compartimentul de impozite si taxe al primariei de la domiciliul cumparatorului, in cazul expus de la domiciliul tau, conform art.8, alin.(1), lit.b) din Ordinul MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8
  (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza depunerii următoarelor documente:
b) dovada înregistrării în evidenţele organelor fiscale ale autorităţilor administraţiei publice locale în a căror rază de competenţă noul proprietar sau utilizatorul, în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing, îşi are domiciliul, sediul ori reşedinţa, în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate;"

regis
| regis a răspuns:

Da, daca mașina e înmatriculată in Romania si luata in evidență la primărie, trebuie mers cu contractul de vanzare cumparare (si) la primarie, unde masina va fi scoasa din evidenta, lucru confirmat printr-o stampila pe contract.