| gabiburni a întrebat:

Vreau sa cumpar o Aprillia RS de 50cmc si vreau sa stiu de la ce varsta o pot conduce. Stiam ca acum a reintrat in vigoare legea care spune ca de la 16 ani poti da de B1, este adevarat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul rutier, cu varsta pentru B1, a intrat in vigoare in 2002.
Si pentru motocicleta respectiva este nevoie de categoria AM, se incadreaza la moped si se poate obtine permis de conducere de la 16 ani, dupa ce ai facut scoala si ai reusitb la proba teoretica si practica (conducere in poligon). Scoala de conducere se poate incepe de la varsta de 15 ani si 9 luni.

| Softe a răspuns:

Aprililia RS de 50cmc o poti conduce de la 16 ani dupa ce ai obtinut categoria AM in urma scolii de soferi.
Iar in legatura de B1, da poti da de la 16 ani.

| BudMihaita a răspuns:

Da, este adevarat.