| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi ajut un prieten pentru a-si recuparea banii pe un colet trimis prin posta. El acum o saptamana a comandat o componenta de pc in valoare de 1000 lei, iar in colet a primit altceva, mult mai putin valoros. Dat fiind faptul ca el nu are posibilitatea sa se duca tocmai pana la expeditor sa-i ceara banii inapoi, vreau sa va intreb daca o plangere penala pentru inselaciune ar rezolva ceva.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal politia trebuie sa faca verificari, in baza plangerii penale, inclusiv sa-l asculte pe respectivul. In functie de ce va rezulta se va incepe ori nu urmarirea penala. In plangerea penala pagubitul sa indice si ca se constituie parte civila cu suma pe care a platit-o.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate foarte bine sa ajute, asa ca este bine sa o faca, acum n-are nimic de pierdut.

| Jipa95 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si credeti ca politia ar putea sa se duca la el in poarta si sa ii ceara banii inapoi? Credeti ca ar fi posibil? Ce imi spuneti mie aici ii voi arata lui ca sa stie daca sa faca sau nu acea plangere.

| Jipa95 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aha, mersi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Jipa95):

In mod normal politia trebuie sa faca verificari, in baza plangerii penale, inclusiv sa-l asculte pe respectivul. In functie de ce va rezulta se va incepe ori nu urmarirea penala. In plangerea penala pagubitul sa indice si ca se constituie parte civila cu suma pe care a platit-o.

| Cronki a răspuns:

Cam tarziu, trebuia sa chemi politia si sa blochezi banii la fan curier pana sa ajunga la el.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu prea are cum sa dovedeasca faptul ca nu a schimbat el piesa ceruta cu cea primita pentru a recupera banii...