| Zuzumilk26 a întrebat:

A mai trimis cineva vreun colet prin posta?
Cum ii cu banii?

12 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Colet trimis cum? Daca il trimiti simplu, vei plati la greutate cand il expediezi, daca il trimiti cu ramburs, plateste destinatarul la ridicarea coletului.

| Violleta2022 a răspuns:

Ii simplu cu banii!
1. Suni curierul
2. Vine curierul si-ti cantareste pachetul
3. Calculeaza pretul coletului in functie de greutate si destinatie si intocmeste actele de transport
4. Platesti curierul in numerar
5. pleaca curierul cu pachetul, pentru al livra.

Dupa cum vezi, este simplu cu banii. Ii ai pregatiti in numerar inainte sa vina curierul la tine si ii dai cat face calculul total.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la poștă si intreaba acolo ei stiu.

| OldSoul a răspuns:

Am trimis eu de cateva ori.
Mergi la posta, dai coletul, e cantarit, incepe sa ti se calculeze costul.
Tu va trebui sa platesti pe loc transportul.
Banii pe colet si transport o sa-i primesti dupa aproximativ 4 zile dupa ce respectivul a ridicat coletul.
Acum nu stiu sigur daca va trebui tu sa mergi la posta sa ridici banii, sau o sa-ti fie adusi acasa, mie mi-au fost adusi acasa.

E convenabil ca transportul este mai ieftin, daca la curier ajunge undeva la 40 de lei, transport fara km aditionali + ramburs la bani, ei bine, la posta fiind pana in 10 lei, pentru acelasi colet, e convenabil.

| WhiteLife a răspuns:

Când pui coletul specifici daca plătești tu taxele de transport sau persoana la care ajunge și mai spui daca trebuie să îți dea bani pe el și ce sumă. Cei de acolo vor calcula taxa de transport și îți vor spune cat este, vei primi o foaie cum că ai platit transportul (eu am platit transportul mai întâi și când m-am dus sa ridic banii pe colet am primit și banii pe transport), apoi aștepți aviz in cutia poștală daca ai de ridicat bani, mergi la posta cu avizul și îți vor da banii.

| Denisa0954 a răspuns:

Cand persoana respectiva ridică coletul, va trebui sa plateasca pentru a l putea ridica

| Nemessys a răspuns (pentru Denisa0954):

Esti tu asa sigura? Ai trimis/primit tu colete si a trebuit sa platesti? De unde ai primit coletul si la ce firma ai folosit-o, ca-s curios.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Nemessys):

Eu la posta romana ma refer. Persoana respectiva mi-a trimis un colet ramburs, Cand l am ridicat am plătit la posta contravaloarea lui

| Digikey a răspuns (pentru Nemessys):

Si uite asa ai devenit campionul zilei cu raspunsuri inutile.
Normal ca se plateste la posta sau la curier sa ridici un colet cu rambursUnde naiba ai trait pana acum in padure?

| Nonolita a răspuns (pentru Digikey):

Daca este cu ramburs!
Daca nu, plateste expeditorul taxele, iar destinatarul nu plateste nimic. Sunt multe variante.

| Nonolita a răspuns:

Tu trimiti? Cum trimiti? Fiindca intrebi de bani, sa presupun.
O varianta este cand tu trimiti un colet cuiva, de la care nu astepti bani. Un cadou. Dar tu trebuie sa platesti taxele de transport. La Posta Romana, se taxeaza dupa greutate, distanta si valoarea declarata (cat spui tu ca valoreaza continutul). Nu intru in amanunte pentru coletele cu bijuterii.
A doua varianta este cand tu trimiti coletul dar vinzi ceva si astepti sa primesti banii pentru produs. Vei plati taxele postale la expediere, dar le incluzi in ramburs (suma pe care trebuie sa o primesti de la destinatar; de regula, valoarea produsului plus taxele postale).

| narcisalex52 a răspuns:

Uite aici mai multe detalii
http://whareotiv.com/35GF