| SaveTheNature a întrebat:

Vreau sa intreb mai ales pe cei care cunosc istorie, cam cum ar fi aratat Romania acum, daca noi nu ne-am fi luptat cu turcii, si i-am fi lasat sa-si faca "damblaua".
Care sunt efectele pozitive de care se bucura acum Romania, pentru ca i-a "caftit" pe turci?

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Foarte probabil este ca "Romania" nu ar fi existat. Daca nu erau tarile valahe, intreaga europa era asimilata,macar pentru cateva sute de ani ocupata, de turci. Ungaria de exemplu asa a fost. Noi am fost un tampon, nu igienic, ci un tampon ca la trenhappy. Pozitiv este faptul ca Existam,avem limba si cultura noastra, suntem uniti, chiar si fara Moldova, Herta, Transnistria, Nordul Bucovinei, si multe alte parti ale tarii, luate de austriaci, unguri, rusi (ucrainieni) si alti vecini. Avem o singura limba, o religie mai permisiva, sintem stapani in tara noastra(teoretic). Nu putem sti daca ne-ar fi fost mai bine cu ei pana la urma, dar acum avem pace si asta e bine.