| CalinaXandra a întrebat:

Vreau sa intru in concediu prenatal de luna viitoare pentru ca în mai trebuie sa nasc, nu știu data exacta dar de la 1 vreau sa fiu în prenatal. Trebuie sa duc ceva de la angajator la medicul de familie? Sau cum se procedează? Pe cât timp îți face concediul? Am auzit ca pe 30 de zile. Dar dacă nasc la 2 saptamani după cum se procedează? Se întrerupe și mi se face altul postnatal? Ma refer la cele 120 de zile de concediu la care am dreptul. Oricum nu vreau sa mi le iau toate. Doar înainte de naștere cât apuc și după ce nasc obligatoriu cele 42 de zile. Va rog sa ma lămuriți

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Valentin Mihai vorbeste prostii, asa cum o face permanent. Da, trebuie sa duci la medicul de familie un document de la angajator, precum ca ai intrat in concediul prenatal.
Concediul prenatal este considerat pana la data nasterii, indiferent cate zile au fost. Din totalul de 126 de zile din concediul de nastere se scad zilele consumate cu concediul prenatal, diferenta se constituie in concediul postnatal.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia deja sa soliciti concediul pentru sarcina (prenatal), avand in vedere prevederile privind concediul de maternitate din OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23.
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
  ART. 24.
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice."

| adryang78 a răspuns:

Concediul de maternitate, adică prenatal + postnatal, este format din 126 de zile, tocmai ca să se asigure că în interiorul acestui interval are loc și nașterea, care, normal, nu poate fi programată, mai ales dacă naști pe cale naturală. happy
Adică 63 de zile de prenatal plus 63 de zile de postnatal. Din acestea, primele 42 de zile de postnatal sunt obligatorii. Prenatalul, și restul de postnatal sunt opționale.
Pe scurt, trebuie să iei de la angajator stagiul de cotizare, care atestă că ai lucrat minim 12 luni în ultimele 24, iar de la medicul de familie sau medicul specialist documentația care atestă data aproximativă a nașterii. Cu acestea mergi la Primărie, la biroul DGASPC, iar de acolo te vor îndruma ei.
Naștere ușoară și sănătate multă îți doresc. happy

| ValentinMihai78 a răspuns:

Vorbiți cu medicul de familie. Trebuie să mergeți și la Casa de sănătate.
Aici nimeni nu te poate lămuri. Nașterea și moartea nu pot fi programate. Deci, totul depinde de ce vrea Domnul cu nașterea.
Tot ce pot să vă spun este că dacă nu vă grăbiți, în următoarele 10 zile lucrătoare, după 29 aprilie, până pe 7 mai nu mai faceți nimic, căci se intră în libere.

| CalinaXandra explică (pentru ValentinMihai78):

La casa de sănătate, de ce?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru CalinaXandra):

Https://www.edenred.ro/ro/indemnizatie-crestere-copil-beneficii

Bă către toți analfabeții de aici, unuia i s-a dat distincția de "răspuns câștigător", bă nu aveți voi fire de păr în cap, câte drumuri am bătut eu pe la Casa de sănătate, câte cazuri de femei gravide, cu copii am cunoscut, datorită locurilor de muncă avute, în fabrici de confecții textile și anumitor probleme medicale personale avute!
Da, așa sunteți unii proști ca noapte și vă mai și lăudați!
V-am trimis de pe internet actul legislativ! Citiți ce scrie! Citiți ce documente! Citiți cum totul se învârte în jurul unor acte care trebuie depuse la angajator, la Asistență socială, la Casa de sănătate pentru avizare, anumite acte! Bă idioților, medicul de familie, la actele importante, cum este cu concediul medical pentru creșterea copilului, te trimite la casa de sănătate să prelungești concediul!
Dar, repet, prostul până nu e fudul nu e prost destul!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CalinaXandra):

Valentin Mihai vorbeste prostii, asa cum o face permanent. Da, trebuie sa duci la medicul de familie un document de la angajator, precum ca ai intrat in concediul prenatal.
Concediul prenatal este considerat pana la data nasterii, indiferent cate zile au fost. Din totalul de 126 de zile din concediul de nastere se scad zilele consumate cu concediul prenatal, diferenta se constituie in concediul postnatal.