| Iulian3038 a întrebat:

Zilele astea eram pe stradă, m-a oprit poliția și mi-a cerut declarația însă nu o aveam la mine, i-am spus că am ieșit puțin la aer, să fumez o țigară, mi-a luat datele. Însa fara sa ii dau buletinul și mi-a spus că pot ramane afara linistit nu mai că data viitoare sa am declaratia la mine. A doua zi a venit poștașul cu o amenda de 2000 de lei. Însă nu mi s-a adus la cunoștință că am luat amenda si nici nu am semnat nimic. Ce pot face? Sunt student. Nu am bani să o achit

38 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Era clar ca te amendeaza cand ti-a cerut datele, in perioada asta au toleranta 0 pentru oricine, poti sa te pui in cap ca nu te iarta.

| irina300 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma cred mai deșteaptă decât un medic, absolut deloc. Te rog nu te mai ofensa și accepta și opiniile celorlalți cum și eu accept la rândul meu și pe toți din jurul meu care îmi spun ca toată treaba asta e adevarata.
E cu dus și întors după părerea mea.
In fine, ca oameni normali și destul de maturi hai sa ne ținem opiniile deoparte și nici sa le mai evidențiem pe internet, cel puțin eu asta am sa fac... era o vorba: religia, politica nu se discuta niciodată fiindcă e normal ca indivizi UNICI sa avem alte opinii... eu oricum nu ma reprim sa fac gesturi necugetate ce ar putea afecta oamenii in general. Așa ca, te rog sa nu îți mai reprimi nici tu opiniile fata de cei care sa zicem au comentat aiurea ca mine, poate sa îl fac pe om sa gândească la fel ca mine(cu toate ca nu asta mi-a fost scopul) ci doar sa spun opinia mea.
Ai grija de tine și încearcă cum o sa incerc și eu sa nu mai îmi reprim gândurile și opiniile pe internet.
Fiecare cu ale lui. OPINIA E NORMLA SA FIE DIFERITĂ.
Ai grija de tine si cei din jurul tău. Zi buna

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru irina300):

Cand opinia ta face trimitere la genocid si crime in masa nu e doar o opinie pe net, devin niste acuze extrem de grave.

| RAY a răspuns:

Nu platesti si asta e, ce atata drama, daca bagi pe toti la puscarie care nu au platit amenzi pai va pune ca si asa sunt pline, nu iti face nimic, maxim cateva zile la curatenie in rest nimic

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Când cel condamnat nu plătește amenda penală din motive justificate, independente de voința sa.
Dacă persoana condamnată nu achită amenda penală din motive justificate, atunci, judecătorul va înlocui numărul zilelor amendă cu zile de muncă neremunerată în folosul comunității. În acest caz, este necesar consimțământul persoanei condamnate. Dacă nu își dă consimțământul pentru efectuarea muncii in folosul comunității, zilele amendă se vor înlocui cu zile de închisoare.https://laviniastoean.ro/ce-se-intampla-daca-nu-platesc-amenda-penala/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Păi dacă nu ți-a cerut buletinul, cum se face că ai luat amendă fără date personale, fără proces-verbal, ș-apoi, "am ieșit puțin la aer, să fumez o țigară"...hm, ieși la aer pentru aer curat.

| viavo a răspuns:

Salut! Fa contestatie si ai 50% sanse sa scapi de amenda. Ignora raspunsurile uracioase si alta data fa si tu amarata aia de declaratie ca nu e asa de greu. Imi pare rau ca intr-o tara frumoasa ca Romania trebuie sa se intample asta. Aceasta declaratie este mai mult o smecherie prin care statul va papa banii ca sa aiba cu ce sa acopere cheltuielile necesare pentru a controla aceasta pandemie pentru ca banii care ar fi trbuit sa fie alocati spitalelor si scolilor sunt in conturile si buzunarele lor. Si da! sunteti tampiti la cap daca credeti ca o declaratie va salveaza de covid si daca credeti ca stand in casa sunteti protejati, da... ati incetinit putin pandemia, dar asa nu o sa o opriti. Atata timp cat trebuie sa cumparati alimente precum painea de la brutaria unde brutarul nu se spala pe maini dupa ce se c.c. si asa mai departe. Voi astia care stiti sa vorbiti aiurea sper ca nu lucrati la brutarie. Bafta!