| Iulian3038 a întrebat:

Zilele astea eram pe stradă, m-a oprit poliția și mi-a cerut declarația însă nu o aveam la mine, i-am spus că am ieșit puțin la aer, să fumez o țigară, mi-a luat datele. Însa fara sa ii dau buletinul și mi-a spus că pot ramane afara linistit nu mai că data viitoare sa am declaratia la mine. A doua zi a venit poștașul cu o amenda de 2000 de lei. Însă nu mi s-a adus la cunoștință că am luat amenda si nici nu am semnat nimic. Ce pot face? Sunt student. Nu am bani să o achit

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu platesti si asta e, ce atata drama, daca bagi pe toti la puscarie care nu au platit amenzi pai va pune ca si asa sunt pline, nu iti face nimic, maxim cateva zile la curatenie in rest nimic

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Când cel condamnat nu plătește amenda penală din motive justificate, independente de voința sa.
Dacă persoana condamnată nu achită amenda penală din motive justificate, atunci, judecătorul va înlocui numărul zilelor amendă cu zile de muncă neremunerată în folosul comunității. În acest caz, este necesar consimțământul persoanei condamnate. Dacă nu își dă consimțământul pentru efectuarea muncii in folosul comunității, zilele amendă se vor înlocui cu zile de închisoare.https://laviniastoean.ro/ce-se-intampla-daca-nu-platesc-amenda-penala/

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, penalizarea creste si in ziua cand o sa ai bani de la munca, vei avea o deducere de vreo 4-5000 de lei, ca atat va ajunge cu tot cu cheltuielile de judecata si tot.
Eu continui sa ma minunez cum te doare in fund pe tine, de lege si respectarea ei!
Va invatati delicventi de mici, nepasandu-va sa respectati legea, asadar, sunteti si pasibili de amenzi serioase sau dosare penale, in cazuri mai serioase.
Cat despre infectarea cu virusul mortal corona, probabil ca pana nu vei avea un membru al familie mort, nu vei crede ca esti invincibil. Pacat ca vei platii un pret atat de mare, din cauza prostiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te imprumuti și o plătești. Ai 15 zile in care poti plati doar jumatate. Aia e, lenea se plateste. Ai ales sa te piși pe ea de lege, uite ca s-a pișat si legea pe tine. Nu te costa nimic sa faci o nenorocita de declaratie pe telefon chiar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți încerca să contești amenda cu ajutorul unui avocat.

| Drimmero a răspuns:

Era clar ca te amendeaza cand ti-a cerut datele, in perioada asta au toleranta 0 pentru oricine, poti sa te pui in cap ca nu te iarta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inca unul sarac cu duhul... bai, deci nu inteleg cum dracu' respirati voi!
1. Ca fumatul creste exponential sa faci complicatii daca te infectezi cu COVID-19 si sa crapi, asta e partea intiia.
2. O NENOROCITA DE DECLARATIE - poti sa faci PDF direct pe calculator/telefon, dureaza 3 minute maxim, asa de greu o fi?
P.S. Ce poti face? Iti gasesti frumos de munca, te lasi de tigari, stringi bani pentru amenda.

| cfrtobias a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai greu e cu semnatura nu crezi in pdf sau deja nu e acceptata?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

E foarte simplu. Generezi pdf-ul pe formular.sts.ro, apoi o semnezi in Adobe Reader DC (free la download, 100% legal) pe calculator sau in ceva de genul asta pe telefon (exista aplicatii free pentru iOS si Android care fac asta). Daca te intreaba organul, ii spui frumos ca ai generat PDF-ul completat pe formular.sts.ro, l-ai printat (ai acasa o imprimanta laser care rupe stilul), l-ai semnat cu pix cu gel negru (de aia a iesit asa de bine semnatura), apoi ai scanat in PDF pagina respectiva (ai tu acasa un scanner performant, a iesit lacrima). Nu are de ce sa conteste ce ai zis tu. Pui eventual pe declaratie si intervalul orar aproximativ in care faci deplasarea, vorbesti frumos si calm. Chiar daca e cineva pornit pe abuzuri, o sa se calmeze. Mie cand mi-a verificat pdf-ul pe telefon a vrut mai mult sa vada data sa coincida, de semnatura il durea la trei metri in fata.

| Sofer a răspuns:

Trebuia sa te gândești înainte sa ieși din casa. Fără declarație nu riști. Va trebui sa plătești amenda.

| danutzu96 a răspuns:

Singurul mod prin care poti scapa fara sa platesti este contestarea in instanta (sunt sanse sa nu iti dea dreptate ). Cauta pe net, sunt pasii pusi pe multe site-uri. Alta optiune nu ai, ori contesti ori platesti. Procesul verbal, nu a venit si el prin posta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru danutzu96):

Sa conteste ce? Ai putea sa contesti daca te amendeaza ca nu ai trecut ora (nu e specificat in ordonante, unii se iau de asta si fac abuz) sau ca iesisesi la activitate fizica individuala si erai la 800 de metri de domiciliu si ai fost amendat ca nu era "in proximitate" (in ordonanta e specificat astfel, fara a se da o distanta exacta, deci e loc de interpretari si abuzuri). Pe de alta parte... ca ai fost prost si ai iesit FARA declaratie, la asta ce scuza sa mai ai?
@irina300: Iar virusul vine prin 5G, nu? Nici eu nu sunt de acord cu ce se intampla, cu faptul ca trebuie' sa astept la culoarea rosie a semaforului si cu faptul ca nu pot sa beau un whisky cu fiica-mea, ca are 9 ani. Guess what? Pina se schimba niste legi, fie ca imi convin, fie ca nu, LE RESPECT IN MAMA DRACULUI DE LEGI! P.S. Cind chiar o sa ai nevoie de politie sau jandarmerie, ceea ce nu iti doresc in mod special, sa nu ii suni, ca sunt corupti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la mami si tati dupa bani., asta e ai fumat o Tigara de 2000 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Păi dacă nu ți-a cerut buletinul, cum se face că ai luat amendă fără date personale, fără proces-verbal, ș-apoi, "am ieșit puțin la aer, să fumez o țigară"...hm, ieși la aer pentru aer curat.

| viavo a răspuns:

Salut! Fa contestatie si ai 50% sanse sa scapi de amenda. Ignora raspunsurile uracioase si alta data fa si tu amarata aia de declaratie ca nu e asa de greu. Imi pare rau ca intr-o tara frumoasa ca Romania trebuie sa se intample asta. Aceasta declaratie este mai mult o smecherie prin care statul va papa banii ca sa aiba cu ce sa acopere cheltuielile necesare pentru a controla aceasta pandemie pentru ca banii care ar fi trbuit sa fie alocati spitalelor si scolilor sunt in conturile si buzunarele lor. Si da! sunteti tampiti la cap daca credeti ca o declaratie va salveaza de covid si daca credeti ca stand in casa sunteti protejati, da... ati incetinit putin pandemia, dar asa nu o sa o opriti. Atata timp cat trebuie sa cumparati alimente precum painea de la brutaria unde brutarul nu se spala pe maini dupa ce se c.c. si asa mai departe. Voi astia care stiti sa vorbiti aiurea sper ca nu lucrati la brutarie. Bafta!

| ioan452 a răspuns:

Situația asta din România o eschaladat prea mult. Poliția Romana deja o început sa facă deja un abuz prea mare. Văd oameni care merg sa-și i-a de mancare și sunt amendați cu declarație sau fără. Trist! Acum și tu trebuia sa ai grija. măcar de acum încolo ca ma gândesc ca stii ca la noi se fac cele mai multe abuzuri N-ai ce face. Oricum dacă o contești nu o sa-ți facă nimeni dreptate. Suntem in România.

| suntserios a răspuns (pentru ioan452):

Cum adica faca abuz daca dau amenda pentru lipsa declarației?
Stii caz concrect cu persoana care avea declaratia corecta, se ducea sa ia mâncare si a fost amendat? Ce scrie in procesul verbal?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ioan452):

Mai lasa timpeniile. La faze de-astea negru pe alb nu exista sa NU iti faca cineva dreptate. Eu iau de fiecare data declaratia, trec pe ea traseul exact pe care il voi urma si intervalul orare aproximativ, chiar daca nu e cerut in mod special. Am fost oprit o data, nici o problema. Ma pot opri de o suta de ori, nu au ce comenta. A, da, si cand ma opreste politia SINT OM si eu cu ei, nu sar din prima ca whooah, ce m-ati oprit pe mine, nu i-ati vazut pe aia si altele de genul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

@Anstassia, ca e prea desteapta si ma ignora: Sa nu exageram. Iesim peste vreo 3 luni, ca pana atunci isi fac plinul Arahat si ceilalti mizerabili care fac achizitii publice la preturile care vor, de unde vor, fara sa ii intrebe nimeni nimic si fara posibilitatea de a fi trasi ulterior la raspundere. https://cetin.ro/......t-covid19/

| irina300 a răspuns:

Buna
Am citit răspunsurile date de ceilalți. atât de răutăcioase, eu una oricum nu sunt de acord cu nimic din ce se întâmpla la momentul actual.
Tot ce se întâmpla, se intampla cu un scop, un demers pe care și l-au căutat de mult sa funcționeze și sa mai scape din populație, ca tot ne plângem ca nu o sa mai avem resurse, nu?
In fine. ce poți face tu e sa iei legătura cu un comisar, un polițist sau chiar cei cu care ai avut contact in ziua precedenta și sa le spui faptul ca dacă tot au dat amenda măcar pentru așa zisa "salvare" a lumii trebuiau sa te și bage in casa nu? Doar nu e asta datoria lor de mari șmecheri?
Chiar zilele astea vorbeam cu cineva la cât de corupți sunt polițiștii și dacă ai pile ieși când vrei, cu cine la orice ora, nu ești ceva important iei amenda ca te duci sa îți iei un suc fără declarație fiindcă altfel infectezi lumea fără ea...
BĂTAIE DE JOC

| Violleta2022 a răspuns (pentru irina300):

Deci nici tu nu esti de acord sa respecti Legea?
Incalca legea fata, ca tare departe vei ajunge in viata!

| suntserios a răspuns (pentru irina300):

Ia mai explica tu cum e cu demersul de a scapa din populatie. Cine, de ce, cu ce scop si cum amenda pentru iesitul din casa contribuie la acest demers.

Un psiholog zicea zilele trecute ca cei care vin in perioada asta cu teorii alea conspiratiei tampite nu vor decat putina atentie. Creierul lor se simte special daca sustine o conspirație pe care nu o intelege si pentru care oricum nu are argumente. Dar faptul ca încearcă sa creada in ceva sustinut de un grup foarte restrans eu face sa se simta speciali.

Deci ai primit atentie acum, te simti speciala? Sau argumentezi demersul cu decimarea populatiei?

| darrio2007 a răspuns (pentru irina300):

Iesi si tu la o tigară.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Din păcate, ăsta e tineretul din ziua de azi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Sincer, sunt socata de prostia pe care o afiseaza unii, nedand 2 bani pe lege si nici pe situatia groaznica in care sunt, putand sa moara sau sa-i omoare parintii, bunici si pe cei cu care se intalnesc.
Pentru unii este important sa iasa la plimbare, sfidiind cu buna stiinta si indolenta, o lege menita sa le salveze viata.
Probabil ca Romania va iesii din rahatul asta peste 6-12 luni, fiindca se continua infectarea, iar numarul mortilor creste.

Pacata ca amenzile nu sunt de 2000 de euro de caciula, sau nu-s pusi in puscarie, cei care refuza sa plateasca.

| irina300 a răspuns (pentru suntserios):

Îmi place cum dai copy paste la același răspuns dat.
Hai ca poți mai mult! Simt asta!

| suntserios a răspuns (pentru irina300):

Se aplica la toti conspirationistii. Mi a placut articolul pe care l am citit. Ar fi pacat sa nu dau invatamintele mai departe. Astept totusi argumentele alea, faptul ca ai incercat sa te iei de raspunsul meu nu te ajuta cu nimic. Deci...

| irina300 a răspuns (pentru Violleta2022):

Stai liniștita Draga mea Anastasia ca oricum respect așa zisa ordonanța doar sa nu am probleme cu poliția și sa îmi fie mie bine, sa nu fiu nevoită sa intru in niște probleme pentru ceva ce nu m-as sinchsi niciodată.
Dacă susțin un lucru asta nu ma face sa ies bezmetică pe drum, nici cu declarație, nici cu nimic, nu ies decât și strict dacă am nevoie de ceva de la magazin. Ma bucur ca te interesează de cât de departe voi ajunge in viața asta? Și știi ce? Ai ghicit, voi ajunge bine spre stupefacția ta.

| irina300 a răspuns (pentru suntserios):

Om drag, și iubit de Dumnezeu, nu stau sa ma argumentez in fata nimănui, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, nu pentru asta sunt lăsată pe pământul asta sa caut nod in papura. Ceea ce am spus mai sus, am spus-o fiindcă este OPINIA MEA iar dacă tu nu ești de acord cu ea o poți ignora, nimeni nu este obligat sa accepte unui individ vreo opinie sau vreun Argument fie plauzibil sau nu.
Nu încercați sa mai atacați aiurea, nu asta e scopul. Săriți ca vacile pe câmp! Am înțeles ca va demoralizează pe toți carantina dar hai totuși sa gândim limpede și fără frustrări pe alți oameni. Faptul ca "așa zisa Irina de pe TPU" a comentat despre ceea ce crede ea ca se întâmpla in aceasta lume nu te avantajează sau dezavantajează cu nimic atâta timp cât și eu ca om de rând, nepolitic ce sunt stau in casa, stau in casa pentru părinți deși nici ai mei părinți, bunici, sau prieteni ai prietenilor nu sunt departe de opinia evidențiata de mai sus dar NOI RESPECTAM doar și strict pentru binele nostru și nu altceva.
Bafta cu frustrările când vezi încă un "conspiraționist" și te rog, pe viitor, dacă ești îndeajuns de matur, formulează un alt răspuns ca sa te pot lua in considerare ca poți formula o propoziție noua, sa ma poți convinge de ceea ce îmi spui.
Zi buna

| suntserios a răspuns (pentru irina300):

Ok, deci nu ai niciun argument, ca sa clarificam

Esti inca o picatura in marea de tantalai care dezinformeaza si panicheaza lumea aiurea cu povesti conspirationiste de 2 lei, cu acuze de genocid si crime intentionate asupra umanitatii. E probabil, dupa nerespectarea legii unul din lucrurile cele mai nocive pe care cineva le poate face acum, sa raspandeasca informatii false.

In concluzie, e fix cum spunea nenea psihologu. Vrei un pic de atentie si sa te simt speciala, faca parte dintr un grup care emite niste ipoteze pe care nu le poate intelege, argumenta sau demonstra. Lasa ma sa ghicesc, virusul se propaga prin 5G corect?

| irina300 a răspuns (pentru suntserios):

Nenea domn "sunt serios" câți ani aveți Draga om intelectual, lasă-ma pe mine cu 5g-ul, nu, nu cred in asta.
Ca sa îți pot da argumente, fa-ma om drag și cult! Provoacă-ma sa iti dau un răspuns pe măsura! Hai ca poți! Știu asta! Vai... plină e lumea de oameni deștepți ca Dvs, nu? Cum va simțiți?

| suntserios a răspuns (pentru irina300):

Nu trebuie sa te provoc la nimic.
Nu asa functioneaza realitatea.
Tu ai lasat informatii false, tu le argumentezi. Faptul ca ma rogi pe mine sa te fac sa argumentez e clar ca nu ai nimic de zis, doar tragi putin de timp pana imi pierd eu interesul de a imi pierde timpul cu tine.

In continuare ai devenit adepta acelor teorii ca sa te simti putin speciala ca facand parte dintr un grup, probabil inchipui de tine ca fiind privilegiat si nimic mai mult.

| irina300 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma închipui ca fiind nimic, cu ce interes? Mai ales pe un site ca TPU? Cred ca m-as injosi oricum...
Pai încep sa îți dau argumente, poate ți se luminează și tie puțin mintea, nu sa îți schimbi opinia... ca dacă ești deștept ți-o susții pe a ta pana mori! Dacă nu ești slab de înger...

In primul rând, cunosc multe cazuri de oameni bătrâni care au murit de bolile lor, pe care deja le aveau, cancer de sân mai exact și etc(asta nu vorbesc din auzite, ci o bunica a unui prieten) și ghici ce!? Ce i-a trecut la certificatul decesului? Corona virus? Familia aceea a făcut scandal degeaba, aceea biata femeie nu a murit de covid-19, ci fiindcă saraca oricum era bolnava de altceva.
Așa un caz și in Germania, unde tot o persoana a murit și a fost declarată ca a decedat de covid 19. Persoane in vârsta in general.

Hai sa vorbim puțin despre Belarus.
Tu stiai ca e singura tara care s-a opus măsurilor de restricție privind ieșirea din casa și etc? Știi de ce? Fiindcă președintele Alexander Lukashenko nu crede in acest virus și afirma faptul ca se urmărește ceva! De ce doar campionatele de fotbal acolo încă au continuat? Aceștia vor sa funcționeze totul exact cum fusese pana acum 1-2 luni.
Un alt Argument:
Procesul de identificare al "noului" COVID(sau 2019-nCoV) a fost de la început ridicol de inconsecvent. La fiecare nivel, fie federal, statal sau local. In prima luna, aceasta "tulpina virală" nici nu a fost identificată cu ceva ce era susceptibil sa fie inclus in aceasta noua categorie, fără niciun fel de teste. Ghici după ce? Doar sula simptome. Asta a creat o poveste de presa. Apoi in Ianuarie sa spună intru. Final ca este un nou virus, au numit-o într-un final 2019-nCoV, in care n vine de la nou ca nu cumva sa se uite cineva ca avem parte de o noua invitație, nu?
Dar apoi a intrat cineva într-un joc politic și s-a decis ca mai bine sa se numească COVID fiindcă acela nu era potrivit.

Încă o vorba:
Deșteptul, marea lui teama este despre virus. Este imposibil sa creadă ca ar putea fi prost(it) și nu inteligent, așa cum ii place sa creadă.

| JicaContra a răspuns (pentru irina300):

Nici eu nu sunt de acord cu nimic din pandemia asta
mai ales ca destest militienii bolsevici pe care ii avem in tara cu nume pompos de "politisti" pentru ca abuzeaza, in draci

insa sunt de acord cu GabiDumitrescu la chestia asta, MARE LUCRU sa ai o declaratie scrisa pe telefon care iti ia cateva minute, si PROSTI sa fie militienii sa nu ti-o traga cand te-au gasit cu ceva gresit

deci, daca iti e prea lene sa pierzi cateva minute de pregatit o declaratie, atunci cand te frigi e vina ta, a ta si NUMAI a ta

| suntserios a răspuns (pentru irina300):

Esti medic, intelegi exact de ce a cedat organismul femeii?
Pricepi ca face unui organism afectat de cancer covid?
Pricepi in general ce face covid pentru sistemul respirator?
Ai vazut tu testele negative ale femeii aleai si stii ca nu avea covid?
Tu stii doua cazuri, garantezi si pentru restul de 171691? Daca da pe ce baza medicala?

Belarus e pe trend crescator accelerat, cu 1400 cazuri noi in ultimele 24 ore. Ating si ei pragul de 7000. Diferenta intre ei si restul Europiei e ca la ei e abia inceputul.

Deci tu stii procedura de lucru in cazul unui virus nou si nu este de accord cu o lumea intreaga de medici care se bat sa gaseasca originea, tratamentul si vaccinul pentru ceva cu care nu au confruntat pana acum.

Cand o sa incetati sa pareti mai inteligenti decat medicii care se chinuie si fac eforturi supraomenesti sa rezolve problema?

| irina300 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma cred mai deșteaptă decât un medic, absolut deloc. Te rog nu te mai ofensa și accepta și opiniile celorlalți cum și eu accept la rândul meu și pe toți din jurul meu care îmi spun ca toată treaba asta e adevarata.
E cu dus și întors după părerea mea.
In fine, ca oameni normali și destul de maturi hai sa ne ținem opiniile deoparte și nici sa le mai evidențiem pe internet, cel puțin eu asta am sa fac... era o vorba: religia, politica nu se discuta niciodată fiindcă e normal ca indivizi UNICI sa avem alte opinii... eu oricum nu ma reprim sa fac gesturi necugetate ce ar putea afecta oamenii in general. Așa ca, te rog sa nu îți mai reprimi nici tu opiniile fata de cei care sa zicem au comentat aiurea ca mine, poate sa îl fac pe om sa gândească la fel ca mine(cu toate ca nu asta mi-a fost scopul) ci doar sa spun opinia mea.
Ai grija de tine și încearcă cum o sa incerc și eu sa nu mai îmi reprim gândurile și opiniile pe internet.
Fiecare cu ale lui. OPINIA E NORMLA SA FIE DIFERITĂ.
Ai grija de tine si cei din jurul tău. Zi buna

| suntserios a răspuns (pentru irina300):

Cand opinia ta face trimitere la genocid si crime in masa nu e doar o opinie pe net, devin niste acuze extrem de grave.