| Todi6688 a întrebat:

Salut! Am fost oprit de politie intr-un parc pe motivul că fumez într-un spațiu de joacă.Mi-au cerut buletinul iar ei mi-au luat datele.În primă fază mi-au spus că îmi vor da amendă și că aceasta va fi trimisă prin poștă acasă însă după mai multe rugăminți au spus fix după ce mi-au dat buletinul înapoi ca data viitoare să nu se mai întâmple și că de data asta rămâne așa iar apoi au plecat. Există vreo șansă să primesc amendă acasă sau vreun avertisment atâta timp cât eu nu am semnat nici-un proces verbal sau ceva de genul? De menționat că am 14 ani și că polițiștii mă luau de prost să zic așa

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteau sa te amendeze, daca ai chiar o zi peste 14 ani.
Ti-au dat avertisment, pentru aceasta nu este nevoie sa incheie proces-verbal de contraventie si nu o sa primesti nimic acasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Or sa decida ei cand ajung la sediu, daca trimit sau nu amenda.

Nu te ia nimeni de prost baiete, Politia doar respecta legea, fiindca este interzis fumatul in parcuri sau spatiile de joaca pentru copilasi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se pare ca ai scapat cu un avertismen de data asta doar.