| SofianStelian a întrebat:

Zilele astea mi-a făcut semn sa opresc un agent de poliție iar eu nu am oprit, am fugit, cred ca era radar iar ieri m-au căutat acasă și m-au chemat la secție azi. Care sunt sancțiunile?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi amendat pentru ca nu te-ai oprit si iti va fi suspendat dreptul de a conduce pe 30 de zile, conform art.100, alin. (3) din OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
f) nerespectarea semnalelor, indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului rutier aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"

| Violleta2022 a răspuns:

Daca s-a aprobat legea asta, ai ramas fara permis auto:

https://www.digi24.ro/......ect-748823

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramai fara permis + amenda.

| johnnny123 a răspuns:

Și de ce mă rog ai fugit?

| TommyMiller a răspuns:

O sa afli exact dupa ce onorezi invitatia la sectie!