| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o mica nedumerire, in aceasta dimineata conduceam in localitate pe-un drum liber cu cca 95km/h cand am observat in fata mea la vreo 300 de metrii MCV-ul cu radar dar am franat si am virat pe-o strada la dreapta, echipajul radar nu ma urmarit si nici din masina nu a coborat nimeni sa ma opreasca. Este posibil sa-mi vina amenda acasa ori radar-ul nu a fost pornit din motiv ce nu mi-a facut semn sa opresc?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti ce o sa se intample, doar putem face ipoteze, respectiv poti fi citat la politie pentru a spune cine a condus masina si apoi amendat sau ca radarul nu era pornit si ai scapat.
O sa afli in cateva zile care ipoteza este corecta.

| AdrianoAdi77 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sper sa nu fi avut radar-ul pornit, ma gandesc ca in 300 de metrii cobora politistul sa ma opreasca. Faza este ca momentan ma mai si judec cu Politia la tribunal...

| francut a răspuns (pentru AdrianoAdi77):

Constat ca esti recidivist.
Nu spera sa scapi. Acum nu te mai opresc ci iti trimit amenda cu poza, acasa. Daca nu voiai sa ai probleme, trebuia sa respecti regulile de circulatie.

| suntserios a răspuns (pentru francut):

Ca vrei tu sa il pedepsesti moral ca a mers el cu 95 in localitate e una, da sa minti ca acum nu te mai opresc ci trimit acasa in conditiile in care nu se intampla sub nicio forma asta e alta.

| francut a răspuns (pentru suntserios):

@suntserios, schimba-ti numele, ca nu se potriveste cu ce postezi.

| suntserios a răspuns (pentru francut):

Na, ce sa zici si tu acum cand esti contrazis. Doar nu ai sa recunosti ca ai scris aiureli si ca nu ai dreptate. Mai bine te iei de ala care te corecteaza nu?

| francut a răspuns (pentru suntserios):

Nu. M-am uitat si la alte raspunsuri de ale tale. Toate sunt cam la fel de... neserioase.

| suntserios a răspuns (pentru francut):

Explica tu logica raspunsului tau serios la care am comentat si pe urma mai discutam cat de serios sunt sau nu eu

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai mult ca sigur iti va veni Procesul-Verbal acasa. La 300 metri bate orice radar. Depinde din generatie facea parte aparatul. Daca e mai noua bate pana la 1, 5 km si dureaza pana la 5 secunde pana inregistreaza viteza.

| Mirris a răspuns:

De ce conduceai cu viteza? Nu te gandeai in momentul ala ca ai putea face accident din n motive? Astia care sunteti vitezomani nu va inteleg.Va grabiti de parca s-ar sfarsi lumea.Citeste din nou legislatia rutiera si apoi apucate din nou de condus.Si eu o sa devin in curand o soferita si nu as vrea sa imi intre nimeni in fata, spate sau lateral, stiind ca am condus legal.Nu iti zic cu rautate.Fi cu bagare de seama cand te afli la volan.Sanatate

| Bitzer a răspuns:

95 KM/h la limita de 50? Esti retard? P.S. Radarul te-a luat, asteapta-te la amenda acasa. Dupa noua modificare a legislatiei rutiere, intrata in vigoare ieri,... ai pus-o original P.P.S. "Succesuri".

| AdrianoAdi77 a răspuns (pentru Bitzer):

Vene-am din afara localitatii unde limita de viteza era de 70 apoi un tronson de 1 km este limita 50, nu am mai redus si am condus constant tot cu 95, recunosc ca nu am procedat corect legat de viteza dar orice om greseste. Am vrut doar sa stiu daca exista sansa sa fiu amendat chiar daca nu am fost oprit de acel echipaj al politiei.

| suntserios a răspuns (pentru Bitzer):

Spune ne si nou te rog ce modificari au aparut ieri si ce legi au fost publicate in Monitorul Oficial. Astept cu nerabdare.

| AdrianoAdi77 a răspuns (pentru suntserios):

Am vorbit in aceasra dupa amiaza cu cineva de la rutiera, este un prieten de familie care mi-a explicat unele lucruri si o sa le scriu poate o sa se mai loveasca si alte persoane de ceea ce mi-s-a intamplat mie azi.
Politia in cazul in care are aparatul radar pornit si te-a inregistrat cu viteza dar nu a apucat sa te opreasca pentru a te sanctiona, poate pastra filmarea iar la finalul zilei pot derula pentru printarea numarului de inmatriculare si comunicarea catre proprietarul autoturismului printr-o citatie la care trebuie sa raspunda cu numele soferului care se afla la volan pentru a fi sanctionat. In cazul in care Politia isi face pe ziua respectiva norma de amenzi alocate pot sterge acea filmare. Filmarea decide Politaiul de pe MCV ce anume face cu ea la finalul zilei. Sper totusi sa nu patesc cv pentru prostia de-am facu-to, daca o sa fiu amendat imi asum raspunderea.