| ajutor123412 a întrebat:

Am 15 ani si am facut o mare greseala am dat o teapa pe mercador in valoare de 120 de lei prin posta..eu sunt dintr-un capat al tari iar victima din altul.Victima cred ca a depus plangere la politie si dupa 3 luni de zile de la incident mi-a venit acasa o citatie in care scrie ca sunt chemat ca martor la o sectie din acel oras. Distanta dintre orase este de vreo 600 de km si nu mi-as dori sa merg pana acolo...mi-am invat lectia cu treaba asta cu treburile astea nu este de joaca. Vreau sa imi spuneti va rog ce pot pati? ce pot sa fac? pot rezolva ceva de la mine din oras? sa imi recunosc direct fapta? va rog ajutor sunt disperat nu am mai avut probleme cu politia in viata mea

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand ar trebui sa rezolvi problema cu victima, respectiv sa-i restitui banii si sa-l rogi sa va impacati, la infractiunea de inselaciune impacarea partilor inlatura raspunderea penala si atunci nu va mai trebui sa mergi. Si cred ca au gresit pe citatie, nu ca martor ci ca invinuit ar fi trebuit sa fii citat.
De altfel, fiind minor, ar trebui sa mergi cu un parinte si cheltuiala ar fi cu mult mai mare decat suma datorata.
Te poti prezenta si la politia de la tine, impreuna cu un parinte, sa recunosti fapta si sa dovedesti ca i-ai platit suma pagubitului, aceasta se poate face prin trimitere postala sau depunere in cont, daca ii stii contul bancar.
Eu te sfatuiesc sa rezolvi prin impacare si sa-si retraga plangerea, astfel vei scapa de dosarul penal.

| ajutor123412 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc frumos mi-ati fost de mare ajutor apreciez

1 răspuns: