| NorishorPhufos a întrebat:

Am nevoie de un sfat! Doar ce am terminat de citit toate volumele din casa noptii iar acum nu stiu ce sa citesc. Voua va place jurnalele vampirilor? Ce ziceti, merita citit? Eu am vazut si filmul, dar am auzit ca e diferit de serial. Dati-mi si mie parerile voastrebig grin

Răspuns Câştigător
| DianaC a răspuns:

Intre un film si o carte sunt diferente mari.O carte din seria Amurg are aprox 600 pagini, iar filmul aprox o ora si jumatate.In carte totul e povestit in detalii, fiecare miscare, orice.E o poveste complexa, si are mult mai multe scene decat filmul.Filmul,care e realizat dupa carte e doar un rezumat al cartii.Deci..ar fi cam acelasi lucru, filmul fiind un rezumat al cartii.Desi ai vazut filmul, crede-ma, merita sa citesti si cartiile. Si eu m-am repezit repede la film inainte sa citesc big grin Dar apoi am citit toate cartiile, si totul e mai bine realizat decat filmul, fiecare detaliu face cartea sa fie mai buna ca filmul.Merita,incearca sa citesti cateva pagini si nu ai sa mai poti sa o lasi jos din mana.Eu stateam nopti intregi si citeam din ea. Sper ca te-am ajutat.Bafta la citit. big grin

9 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu m-am uitat la serial prima data. Apoi am aflat de carti, si am inceput sa citesc. Dar personajele erau 100% diferite, si am renuntat imediat la carti. Plus ca am ramas cu impresia ca nu era scris foarte bine. Pe atunci nu am citit carti cu vampiri..si am ramas cu o impresie proasta. Intre timp am auzit de o gramada de ori despre ele, si cat succes au. Cred ca o sa le mai dau o sansa. happy
Intre timp am citit
-Fortele raului absolut
-Culorile iubirii (nu e chiar atat de siropoasa, e despre o tanara care a mostenit o gena care ii permite sa calatoreasca in timp, mai incolo afla ca e si nemuritoare, in fine, e superba!)
-Sange albastru
-Jocurile Foamei
-Vampirii Sudului (mie personal nu imi place prea mult, dar multi, multi considera ca sunt bune, merita poate sa ii dai o sansa)
-Academia Vampirilor (suuuper!)

| aliceinchains a răspuns:

Da, e foarte diferit, nu prea are mare legătură. Dar, citeşte cărţile, sunt de n ori mai bune decât serialul. Personajele sunt diferite în cărţi, dar mie mi-au plăcut mai mult acolo. Primele 4 mi s-au părut cele mai bune, dar sunt ok şi celelalte. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Încearcă și niște cărți din lista asta. E altfel de literatură...
http://www.lecturirecenzate.ro/2012/07/10/cultura-generala-lecturi/

| kattya96 a răspuns:

Si eu tot vreau sa le citesc, dar nu am timp.
Am o colega care este innebunita dupa ele. Si chiar din cate mi-a povestit mi se par grozave.
Deci eu iti propun sa le citesti. Pe langa asta mai am cateva sugestii ( mentionez ca toate sunt de adolescenti si premiate bineinteles):
Chimie perfecta
Divergent vol 1. Insurgent vol 2. si o sa apara la anul si volumul 3.
Jocurile foamei, cred ca ai auzit de ele. eu pur si simplu sunt topita.
Ar fi mai multe carti, dar eu zic ca merita sa o incerci pe una din ele. Daca mai vrei titluri sau detalii, da-mi un PM.
Lectura placuta :*!

| NorishorPhufos explică (pentru kattya96):

Iti multumesc f mult pentru sfaturi. Chiar nu stiu ce sa citesc in continuare. Acum citesc blestemul lupilor, vol 2 de la umbra noptii ( ti-l recomand) iar apoi vreau sa-mi cumpar paranormal de Kiersten White si sa imprumut o carte de la o prietena. Apoi nu mai stiu nimic laughing Daca doresti sa mai vorbim astept mesaj privat :*

| annabountii99 a răspuns:

Mie mi se pare ceva chiar interesant..inca nu am citit, ca acum citesc altceva, dar planuiesc sa o fac in viitor. dupa cat succes are si a avut, cred ca merita citita..si in plus cartile cu vampiri scrise de autori englezi si nu numai pe mine ma fascineaza (mai ales cele scrise de autori englezi, ce contin S.F)

bafta. sper ca te-a ajutat sfatul meu happyhappyhappy

| Crisk a răspuns:

Da.imi plece foarte mult..cred ca merita sa incerci sa citesti. oricum parerea ta conteaza cel mai mult

| DianaC a răspuns:

Buna. Din intamplare cum ma holbam printre noiile intrebari de la categoria literatura ti-am observat intrebarea.Probabil ca ai auzit de controversatele carti Amurg, sau zis mai bine Twilight. Sau poate ai vazut doar filmul.Nu merita sa nu citesti si cartiile, crede-ma.Despre jurnalele vampirilor nu pot zice nimic pentru ca nu le-am citit. Pentru mine,prima mea carte a fost Amurg, care in acelasi timp mi-a schimbat felul de a vedea importanta cititului, si v-a ramane cartea mea preferata. big grin Iar daca vrei ceva mai clasic iti recomand,, Pe aripile vantului''. Acum depinde de gusturile tale, sper ca te-am putut ajuta. happy

| NorishorPhufos explică (pentru DianaC):

Am vazut cartile de la saga amurg, si chiar am niste curiozitati: Sunt identice filmului?

| DianaC a răspuns (pentru NorishorPhufos):

Intre un film si o carte sunt diferente mari.O carte din seria Amurg are aprox 600 pagini, iar filmul aprox o ora si jumatate.In carte totul e povestit in detalii, fiecare miscare, orice.E o poveste complexa, si are mult mai multe scene decat filmul.Filmul,care e realizat dupa carte e doar un rezumat al cartii.Deci..ar fi cam acelasi lucru, filmul fiind un rezumat al cartii.Desi ai vazut filmul, crede-ma, merita sa citesti si cartiile. Si eu m-am repezit repede la film inainte sa citesc big grin Dar apoi am citit toate cartiile, si totul e mai bine realizat decat filmul, fiecare detaliu face cartea sa fie mai buna ca filmul.Merita,incearca sa citesti cateva pagini si nu ai sa mai poti sa o lasi jos din mana.Eu stateam nopti intregi si citeam din ea. Sper ca te-am ajutat.Bafta la citit. big grin