| savancea a întrebat:

Buna am 15 ani si nu prea mai stiu ce sa citesc vreau cateva opinii. Pana in prezent ma citit Gazda, Academia vampirilor, Jurnalele vampirilor, saga Amurg, Ucenicul haraminilor, Ucenicul vraciului, Harry potter. Am terminat toate volumele si nu prea mai stiu ce sa citesc sad am imi citit si altele dar care nu sunt atat de frumoase dupa cum vedeti imi plac povestile de dragoste din cartile Science Fiction... dar va rog nu imi dati carti scrise de romani... mi se par niste tampeniiiii x( Fundita + vot

Răspuns Câştigător
| cristinacrissss a răspuns:

Si mie mi se par niste tampeniitongue acum eu citesc Stapanul inelelor de J.R.R. Tolkin. Am citit intr'o saptamana jumate din eabig grin ma fascineaza si sper sa ti se para interesanta si tiehappy. O alta carte pe care am citit-o cu drag a fost Cei trei muschetari de alexandre dumas.

4 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Eu zic sa te cumintesti, astea sunt carti care o data citite le poti arunca, maculatura Du-te la tarabe si gasesti cu 1 leu carti bune ia un rucsac plin si dai doar 10 lei citeste ca nu patesti nimic.O sa ajungi sa visezi urit citind numai SF si vei fi praf la capitolul cultura generala.Citeste poezii de A Paunescu ai cuvintul meu ca sunt super. Peste 5 ani nu o sa discuti cu prietenii de vampiri si alte bazaconii,"bunicul spunea omul fara cultura este un om de nimic "Citeste literatura clasica ca vei merge pe drum batatorit, Si autorii rusi sunt foarte buni dar citeste.De ce nu intrebi profa de romana si ea te va ghida ca stie ea ce stie.

| SugaaarFree a răspuns:

Corect, pentru ca Eliade, Slavici, Blaga, Sadoveanu, Rebreanu si multi altii doar mazgaleau hartia. Intr-un mod greu de inteles chiar si pentru studenti.j'neboon? Niste tampenii, dom`le.

| savancea explică:

Stai linistiit ca am citit si ce au scris romanii nostri ...si nu visez urat din cartile astea eu chiar am invatat multe chestii utile plus o citesti de placere nu de sila.Acum sincer ce ma intereseaza pe mine ca in Romanul adolescentului miop tot ce face ala e sa: manance sa doarma sa mearga la scoala si asta e aproape toata rutina! Plictisitor. unde e actiunea? Romanii nu au imaginatie ...as citi si ceva scris de romanii daca ar aparea o carte buna.Nu a mai iesit o carte,, buna'' de vreo 20 de ani