| Anonimul29131 a întrebat:

Bună as dori sa îi ziceți niște cărți interesante pentru băieți adolescenți

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Interesante si atat? Nu ai un gen preferat? happy

Asa interesante sunt si Calatorie spre centrul pamantului, 20.000 de leghe sub mari, 2 ani de vacanta, Cei trei muschetari, Colt Alb, etc. (cartile tipic cunoscute pentru copii si adolescenti de aventura in mare parte)
Pe mine m-a fascinat "The Shining / Stralucirea" de Stephen King, apoi am citit inca 8 carti de-ale lui dintre care sunt foarte bune si JFK (11.22.68), Apocalipsa si Dreamcatcher / Talismanul pentru vise.

O serie mai mare de carti fanteziste foarte buna este "Roata Timpului" de Robert Jordan. Similare dar mai mici ai putea incerca seriile Stapanul Inelelor (trilogie), Harry Potter, etc.

Cartile politiste de genul celor cu Sherlock Holmes scrise de Sir Arthur Conan Doyle, cele scrie de Agatha Christie sunt interesante.
Exista si carti romanesti mai vechi care sunt chiar bune daca ai rabdare sa le citesti, am citit chiar un mic politist numit "Saptamana Socotelilor" care nu a fost rau deloc.

Daca iti plac poeziile oarecum mai mult decat proza dar ai vrea sa aiba mai multa actiune, chiar si daca nu neaparat recomand "Divina Comedie" de Dante Alighieri.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu v-a recomandat profesoara de romana nimic?
Ideal este sa o intrebi pe ea, ca pici pe lecturile pe care le ai de pregatit si pentru scoala.

| zurick a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce concept :/
Lecturile pentru scoala sunt foarte proaste.

| Violleta2022 a răspuns (pentru zurick):

Sunt foarte proaste doar in conceputul unora, dar sunt foarte utile, mai ales ca le citesti inainte sa ti le ceara profesorul de romana si esti pregatit deja.

| Adry05 a răspuns:

Maestrul papusar
Rebecca
si poate carti de la Stephen King

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Caută cărțile lui Sven Hassel.

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns:

Urzeala Tronurilor