| ChristinaGM a întrebat:

Care a fost cea mai interesanta carte pe care ati citit-o? Ce v-a placut la ea?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia,imi ofera sfaturi practice in viata.

| AirănMeidăn a răspuns:

,,Adam si Eva" de Liviu Rebreanu
E despre reincarnare, mi se pare foarte interesanta ideea. Sunt 7 capitole, fiecare prezinta mai multe vieti ale aceluiasi om. Fiecare are acelasi sfarsit. Cu toate ca stii ce se va intampla, speri sa mai fie ceva. Cartea aia a fost o dezamagire in cel mai bun sens posibil.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Arsa de vie-Suad. O carte document despre o femeie nascuta in Cisiordania, supusa mai multor abuzuri. Nu are voie sa vorbeasca sau sa ridice capul in fata unui barbat, nu are voie sa manance la masa, sa se spele sau sa se planga. Trebuie sa taca si sa se supuna. La un moment dat se indragoseste de un barbat, aparent diferit de ceilalti barbati cu care era obisnuita, ii promite ca o va lua de sotie. Ramane insarcinata, iar cel care-i promitea dragostea o paraseste. Cum traditia la ei zice ca un barbat este intodeauna nevinovat, iar femeia este piaza rea trebuie sa indure asa numita "crima de onoare". Este arsa de propria familie.
La un moment dat reuseste sa scape, refacandu-si viata, dar in alta tara, o tara care nu este mentionata in carte. Suad nu a vrut sa dezvaluie asta, de teama, de teama ca cei din tara ei o vor cauta.
Dar nu e singura care mi-a placut, mai sunt: La rascuce de vanturi, As crede in Dumnezeu, Fructul interzis. Romanul erotic al unei femei din lumea araba, Maini Inzestrate, Pe aripile vantului, Marile Sperante, Tatal celuilalt copil, Cel care ma asteapta, Crima si pedeapsa, Moarte la curtea rajahului, Sa nu ma parasesti, Anna Karenina...

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu m-a impresionat o carte, ci niște reviste legate de viața oamenilor. Așa, am aflat de ce există atâta rău în lume, de ce există trădare, de ce unele persoane iau anumite decizii și apoi regretă în viitor.
Sincer, nu mă ajută cu nimic operele care se predau la școală. Am citit peste 100 de reviste care prezintă niște povești scrise de oameni și pot spune că m-au ajutat să înțeleg ființa umană.

| hideaway a răspuns:

Portretul lui Dorian Grey de Oscar Wilde. Iubesc ideea cărții, mi se pare absolut genială. O carte care este în esență despre viață, om mai exact. Autorul s-a bazat foarte mult filosofie, iar exprimarea și descrierea sunt impecabile. Nu vreau să îți dau spoilere în caz că o vei citi, îți spun doar că merită și este super interesantă. Filmul m-a dezamăgit sincer, nu a fost cum mi-am imaginat eu, ci au interpretat altfel ideea - exact ceea ce mi-a plăcut și mai mult la carte a fost faptul că fiecare o poate interpreta cum dorește. Sper să îți placă, lectură plăcută și o zi plăcută!

| drogh a răspuns:

Ion de Liviu Rebreanu.
M-a impresionat profund cum intr-un moment viata ti se poate schimba radical si fara sa-ti dai seama sfarsitul tau poate sa fie mai tragic decat ai prevazut.

| val31989 a răspuns:

'Jane Eyre' de Charlotte Brönte.
Desi nu toate cartile clasice le-am agreeat, asta mi s-a parut geniala.Are o poveste minunata, anume aceea de a lupta chiar si atunci cand ramai doar tu cu tine, iti cauti un rost in viata si chiar iti gasesti marea iubire.
Trebuie s-o citesti, poate ca la inceput ti se va parea plictisitoare, dar cu 'paginile' n-o s-o mai poti lasa din mana.

| Aditzu a răspuns:

Pentru mine va ramane cea mai frumoasa carte : Dama cu Camelii".
Povestea mi-a placut cel mai mult.
happy

| buburutzaa a răspuns:

Salveaza-ma
o femeie si un barbat se indragostesc iar ea a doua zi se afla intr-un avion care se prabuseste...iar el incerca sa o saveze

| Marinela177 a răspuns:

Fluturi-Irina Binder