| butterflyeffect0000 a întrebat:

Care este cea mai interesanta carte pe care ati citit-o vreodata? Care va entuziasmat, va tinea in suspans, v-a placut cel mai mult? Mai multe pareri cu atat mai bine!

Răspuns Câştigător
| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Mi-a placut foarte mult o carte: "Inainte sa adorm". Este vorba despre o femeie care are o forma rara de amnezie, care o face sa uite tot ce s-a intamplat la fiecare 24 de ore (in fiecare dimineata se trezeste nestiind cine este acela din patul ei, unde se afla si nici macar nu isi recunoaste corpul, crezand ca este cu 20 de ani mai tanara decat este de fapt). Sotul ei in fiecare dimineata ii explica cine este, se poarta frumos cu ea si apoi pleaca la serviciu si se intoarce dupa amiaza spre seara. Ceea ce ii da sens vietii femeii este jurnalul secret ce il tine ascuns de sotul ei. Jurnalul asta a fost ideea doctorului ei, care incearca sa o trateze, sa ii redea anumite amintiri, dar totul este facut in secret, fara stirea sotului. Asa ca in fiecare dimineata, dupa ce el pleaca, o suna doctorul si-i spune unde se afla jurnalul, ea il citeste(altfel nu ar stii nici ce s-a intamplat ieri) si apoi merge la el in incercarea de a o face sa isi mai aminteasca ceva. Cartea este mai interesant decat suna, pentru ca la un moment dat isi da seama ca nu trebuie sa il mai creada pe sotul ei, care de fapt o minte. O minte mult. Iar in ultimele vreo 30 de pagini iti dai seama ca tot ce ai citit te-a indus in eroare si de abia atunci intelegi ce se intampla de fapt! Doamne, am fiori numai cand iti povestesc asta!laughingbig grin

| gingergirl1 a răspuns (pentru iuliaiuliaiulia):

Tare cartea! M-ai facut si pe mine curioasa!winking laughing

19 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Dubla constrangere.

| PinkPanter a răspuns:

Atherton Casa Puterii-Patrick Carman

| gingergirl1 a răspuns:

Jurnalele vampirilor
Fantomele ne stiu toate secretele

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru gingergirl1):

Pune mâna pe o carte adevărată şi citeşte-o, nu mizeria aia după care s-a făcut şi căcatul ăla de serial.

| Against a răspuns:

Romeo,Julieta si Intunericul.

| Forev3rAlone a răspuns:

De fapt, la mine a fost o serie, dar nu lunga.3 volume.Si anume: Fortele Raului absolut.
Desi, am citit multe carti/serii minunate, care nu ma lasau sa dorm noaptea pentru ca voiam sa stiu continuarea.
Si anume:
Casa Noptii
Eve
Frenezia
Academia Vampirilor
Ingerul Noptii
Damnare
Nu plange sub clar de luna
Evermore
Gazda
Altfel de Ingeri
Cercul secert [nu am citit seria, dar am auzit ca e bestiala]
Blestemul Focului
Ingerul mecanic

Insa, preferata ema a fost Fortele Raului Absolut.Am recitit toate cele 3 volume de 7 ori.Le ador:X
Dar si restul imi plac.Pe locul 2, as pne 2 serii, si anume Casa Noptii si Ingerul Noptii.
Iar pe locul 3, cu siguranta ar fi Eve, chiar daca a avut un sfarsit mai trist.Desi, a aparut volumul 2 si vreau cu nerabdare sa-l citesc.

Cam asta e happy

| 크리스티나kristinikaaクリスティーナ a răspuns (pentru Forev3rAlone):

Si eu am citit,, nu plange sub clar de luna'' si a aparut si volumul 2, de asemenea si,, casa noptii'' care e estraordinara, toate volumele si bineinteles,, eve'' care e formidabila. iar,, academia vampirilor'' inca nua am terminat de citit dar mi se pare o serie incredibila si dementiala laughing

| Forev3rAlone a răspuns (pentru 크리스티나kristinikaaクリスティーナ):

laughing am citit volumul 2 si sincer, primul m-a dat pe stae, dar,, uneori sub clar de luna" nu m-a fermecat la fel.Cat despre casa noptii, inca nu am temrinat-o, insa imi place atat de mult, incat sunt de ajuns si cele 4 volume.Eve, vreau neaparat volumul 2, altfel nu stiu ce fac, innebunesc, iar academia vamirilor a fost printre ultimele.Nu am citit decat volumul 1, din lipsa de timp, dar am 2 prietene care au citit toate volumele si le adora, asa ca, daca primul volum m-a tinut cu sufletul la gura, cred ca si restul sunt la fel de bune. Oricum, big hug

| Elial a răspuns:

Jurnalele Vampirilor happy

| biscuiteletau a răspuns:

Jurnalul unei iubiri de Nicholas Sparks. happy

| 크리스티나kristinikaaクリスティーナ a răspuns:

Cea mai interesanta poveste pe care am citit-o a fost,, Fortele raului absolut", de ce spun poveste si nu carte? pentru ca a avut 3 volume, deci trei carti laughing)) si a fost cea mai interesanta poveste, m-a tinut cu sufletul la gura, iar atunci cand nu mai puteam sa citesc ca ma lua somnul imi parea foarte rau, imi doream sa raman treaza pana dimineata sa citesc in continuare si sa nu se termine niciodata poveste din aceste 3 volume ale bestseller-ului. ti-l recomand sa il citesti daca esti iubitoare de supranatural :*:*:*

| iRawrr a răspuns:

Obeliscul negru.

| zuzu_6188 a răspuns:

Doctorul Schelet, nu situ dacă o sa fie pe gustul tău dar este o carte SF cu tente psihologice, eu una, când am fost despărțita de calculator, aceasta carte a fost numai buna X3

| GeorgiVerma a răspuns:

De veghe in lanul de secara mi-a schimbat perspectiva asupra lumii.Ramane cartea mea preferata.happy

| Decrepit a răspuns (pentru GeorgiVerma):

Puteti si mie sa-mi argumentati - te-am gasit tocmai pe tine din milioanele de fani sedati - ce gasiti interesant la cartea asta? Si inainte sa folosesti paravan,gusturile se discuta,draga domn.Ce contine cartea asta in afara de un pustan care cica traieste "chinurile universale ale unui adolescent cu probleme",o bataie zdravana de la un peste si un inceput de instabilitate mentala, care nici aceea nu face cartea sa nu fie una din cele mai plictisitoare, dar totusi, iubite, din istorie? Chiar nu pot bate cu ochii mintii pana intr-acolo incat sa inteleg de ce multi gasesc cartea asta revolutionara.

| Iure a răspuns:

Victor Frankl - Omul in Cautarea Sensului Vietii

| zuz02 a răspuns:

Hector Malot - Singur pe lume
si
Alexandre Dumas - Contele de Monte-Cristo

| QuestionMan a răspuns:

Mie mi-a placut mult cartea "cismigiu & company buna dimineata baieti"deoarece este hazlie