| bisericamatii a întrebat:

Ce cărți ați recomanda pentru categoria +12?(fiindcă am 12 ani)
Merg vreo 2 sau 3 cărți(Dar cu descriere, vă rog).
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Cărți adevărate sau romane grafice (benzi desenate)? Poate n-ai observat la ce categorie ai postat. Eu totuși îți voi recomanda cărți adevărate:
Tabăra-Louis Sachar
Stanley Yelnats, eroul acestui roman, se află sub povara blestemului abătut asupra stră-străbunicului său bun-de-nimic-si-hoț-de-porci-împuțit. Mereu în locul nepotrivit la momentul nepotrivit, Stanley e trimis în tabăra de corecţie Lacul Verde. Băieţii obraznici care ajung acolo trebuie să sape zi de zi câte o groapă – pentru a-şi modela caracterul, după cum le spune Directorul. Pe măsură ce lacul secat e împânzit de gropi, Stanley află tot felul de lucruri despre el însuşi, despre adevărata menire a taberei şi despre motivul pentru care a ajuns acolo.
Grădina de la miezul nopții-Philippa Pearce
Tom este trimis în casa mătușii, deoarece fratele lui, Peter, are pojar. Pentru a nu fi contaminat, trebuie să-și petreacă timpul într-o companie plictisitoare, într-o casă guvernată de reguli absurde, îmbuibat cu cele mai consistente și grase mâncăruri. Într-o noapte, Tom descoperă o grădină enormă, plină de copaci semeți, straturi de legume, flori; o întindere nesfârșită de frumusețe a naturii. Deși revine în fiecare noapte, Tom ajunge să nu mai știe ce e real și ce nu. O singură fetiță care se joacă în grădină îl poate vedea, pentru restul fiind invizibil și inexistent.
Zizou Corder-Baiatul-Leu, Urmărirea, Adevărul
Charlie Ashanti vorbeşte limba pisicească - un lucru normal pentru el. Când mami şi tati dispar pe neaşteptate de acasă, pisicile rămân singurii prieteni în care se poate încrede. Plecat în căutarea părinţilor săi, Charlie se îmbarcă pe un uimitor vapor al unei trupe de circ, cu
destinaţia Paris. La bordul vasului, el face cunoştinţă cu şase lei
superbi şi mândri, care au nevoie de ajutorul lui. Mânaţi de primejdiile care îi pândesc la tot pasul, Charlie şi noii săi prieteni se avântă în aventura vieţii lor.
Elizabeth Goudge-Căluțul alb
Povestea unei adolescente orfane care este nevoită să locuiască pe moşia unui văr, în vestul Angliei. Proprietatea este însă învăluită în mister şi magie. Maria, tânăra eroină a cărţii, va afla curând că, pentru a salva acest tărâm vrăjit de un vechi blestem, va avea nevoie de ajutorul tuturor fiinţelor fermecate pe care le va cunoaşte, începând cu misteriosul căluţ alb.
Tamora Pierce-Magia lui Sandry, Magia lui Daja, Magia lui Tris, Magia lui Briar
Sandry ştie să ţeasă şi să creeze lumină, iar aceste haruri îi vor asigura un loc în comunitatea Cercului Spiralat. Acolo îl întâlneşte pe Briar, un hoţ care se pricepe la plante, pe Daja, cea pricepută la modelat metale şi pe Tris, a cărei legătură cu vremea nelinişteşte pe toată lumea, chiar şi pe ea însăşi. La Cercul Spiralat cei patru tineri învaţă să-şi controleze magia şi să aibă încredere unul în celălalt.
Sarah Prineas-trilogia Hoțul vrăjitor (Furat, Pierdut, Găsit)
Conn ar fi trebuit să moară pe loc în ziua în care i-a furat unui vrăjitor locus magicalicus, piatra pentru concentrarea magiei şi formularea de vrăji. Dar, dintr-un motiv necunoscut, asta nu s-a întâmplat. Vrăjitorul Newery e de acord să-l ia pe Conn drept ucenic, cu condiţia ca băiatul să-şi găsească şi el o piatră locus în decurs de o lună. Dar, ocupat cu lecţiile de magie şi cu ajutorul oferit lui Newery ca să afle cine fură magia oraşului Wellmet, Conn are destul de puţin timp să caute piatra.
Anna Dale-Șoptindu-le vrăjitoarelor
Tot ce îşi dorea Joe de la vacanţa de Crăciun era o masă copioasă şi o vacanţă liniştită alături de tatăl sau. Însă boala unei rude îi zădărcineşte orice plan. Tatăl lui pleacă de urgenţă spre Scoţia, în timp ce băiatul urcă în tren spre Canterbury, la noua familie a mamei sale. Destinul însă are planurile sale şi în loc să ajungă cu bine la destinaţie, Joe este adus în Sălaşul Vrăjitoarelor din Sabatul Urzica-Moartă. Unde, printre altele, mai apar Twiggy – prietena obositoare şi mereu năstruşnică, pisici negre vorbitoare, şobolanii Strum şi Drang, o bibliotecară sărită de pe fix şi bineînţeles multe vrăji, mături zburătoare şi ingrediente magice.

| bisericamatii explică (pentru Raven):

Mulțumesc pentru sugestiilaughing

4 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Și o listă de cărți fără descriere, găsești pe net descrierea fiecăreia:
Holly Black-seria Făpturile văzduhului (Prințul nemilos, Regele malefic)
Laura Sebastian-Prințesa de cenușă
Francesca Zappia-Eliza și monștrii ei
Ally Condie-Summerlost sau visul unei vacanțe de vară
Sarah Moore Fitzgerald-Tarta cu mere a speranţei
Kevin Brooks-Lucas
Sarah J. Maas-seria Tronul de Cleștar
Emma Clayton-Răcnetul
C.S. Lewis-seria Cronicile din Narnia
Orson Scott Card-Jocul lui Ender
Rick Riordan-seria Percy Jackson, Cronicile familiei Kane
Ransom Riggs-trilogia Miss Peregrine
Jordan Sonnenblick-Tobe, fete și plăcinta periculoasă
Anne Brashares-seria Pantalonii călători
Cathy Cassidy-Pasiunea lui Cherry, Cufărul lui Skye, Visul lui Summer
Stephen King & Peter Straub-Talismanul
Nancy Farmer-Marea Trolilor
Sophie Audouin-Mamikonian-seria Tara Duncan
V.M. Jones-seria Karazan (Şerpii din Arakesh, Temniţele întunericului, Prinţul pierdut, În căutarea soarelui)
Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11

| bisericamatii explică (pentru Raven):

Mulțumesc pentru sugestii laughing

| Raven a răspuns (pentru bisericamatii):

Cu plăcere!