| Nadishome a întrebat:

Buna! Cu ce text literar aș putea asocia textul dramatic "Scafandrul meu" din volumul 'Start. Dramaturgie pentru copii'?

Aici e fragmentul extras:

ACTUL UNU, SCENA UNU Ștefan e singur. Stă într-un cărucior cu rotile, cu ambele brațe și cu un picior în ghips, cu capul bandajat. Pe creștet, cineva i-a pus o pălărie mică. De una dintre mâini stă prins un balon alb. Ştefan e într-o dispoziție festivă. Începe să fluiere un cântecel. Deodată, observă publicul.
ŞTEFAN: Stați liniștiți, nu mă doare nimic. E doar foarte cald și foarte linişte aici, înăuntru. Ca și cum aş avea un pic de febră, dar fără să mă doară în gất și mai ales fără să mi se înfunde nasul.
(Pauză)
Şi să știți că nici nu mă plictisesc. Eu nu mă plictisesc niciodată. Lucrul meu preferat din toată lumea e să stau și să mă gândesc. Să stau și să mă gândesc. Să mă gândesc. Să stau și să mă gândesc. De obicei, îi deranjează pe ceilalți oameni dacă stau și mă gândesc. Aşa că nu le spun niciodată la ce mă gândesc. (Intră MAMA.)
MAMA: ŞTEFAN, la ce te gândești?
(Intră TATA)
TATA: Iar se gândește.
MAMA: La ce s-o gândi?
TATA: Să-l întrebăm.
MAMA: L-am întrebat.
TATA: Şi?
MAMA: Nu vrea să spună.
TATA: Ştefan, la ce te gândeşti? (...)
(În scenă intră INFIRMIERA. Lumina se schimbă înapoi.) INFIRMIERA: Bună dimineața! (vede balonul și pălăriuța) Vai, a fost ziua ta? La mulți ani, scumpete! (Infirmiera vrea să îl pupe pe obraz. Se răzgândește. Sărută balonul, lăsându-i o urmă roșie de buze.) INFIRMIERA (făcând cu ochiul): O amintire.
ȘTEFAN (către public): Nu vă lăsați păcăliți, poate să fie foarte nesuferită.
INFIRMIERA: Ia spune-mi, cum te mai simți astăzi?
ȘTEFAN: Nu simt nimic! INFIRMIERA: Eşti un băiat foarte curajos.
ȘTEFAN: Nu, nu, vorbesc serios. Chiar nu simt nimic! INFIRMIERA: Vrei să mă impresionezi. Ai putea să mă impresionezi eu o poveste. ȘTEFAN: Bine. O poveste. Una. (INFIRMIERA e fericită. Împinge căruciorul lui Ștefan, plimbându-l de-a lun- scenei.)

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe aici nu se fac teme scolare. Atentie! http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12