| Bookwormvm a întrebat:

Bună! Este cineva de la Facultatea de Litere, specializarea Limba și literatură română - Limba și literatură engleză care poate să îmi spună cum sunt materiile pe care le au? Cum este gramatica limbii române la curs și cât de aprofundată este? Se face sintaxă și morfologie, probabil - cât de greu este? Examenele cum decurg, ce subiecte sunt la gramatică sau la literatura? Aș dori, dacă se poate, să dați și câteva exemple, cât să-mi fac o idee în legătură cu această specializare. Poate mai este și altcineva interesat de aceste detalii. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Larianiel a răspuns:

Hey! Nu știu dacă îți mai este de folos acum, dar îți spun totuși cum a fost pentru mine. Vei face atât literatură, cât și gramatică. Vei avea mai multe cursuri și mai multe examene. Eu aveam vreo 12 în total (pe fiecare semestru). Nu sunt grele examenele, atâta timp cât înveți. La literatură vei avea mult de citit și de conspectat. Vei face atât teorie și istorie literară, cât și alte cursuri pentru anumite genuri literare (un exemplu ar fi literatura avangardistă). Oricum, cu literatura vei începe de la iluminism, până în contemporaneitate. Greu nu va fi.
Pe partea de gramatică îți pot spune că vei face cam tot ce se poate. Vei avea inclusiv cursuri de lingvistică sau latină, unde cei învăța cum s-au format cuvintele și de unde provin. Practic, înveți despre tot.
Așa că fi și la cea de-a doua specializare (engleză). Materia e împărțită pe gramatică și literatură. Aici vei face multă literatură universală și vei învăța despre toți scriitorii englezi și americani. La fel ca la română, vei avea de citit, de conspectat și de învățat în engleză. Dar la fel, dacă îți place, nu va fi greu. Partea grea vine când termini facultatea și vrei sa îți cauți de muncă. Nu sunt posturi mai deloc în învățământ, iar alte posibilități cu această facultate nu prea ai. Numai să încerci pe la bibliotecă (și aici se dă examen pentru post). Gândește-te bine. Poate mai ai și alte opțiuni. Din punctul meu de vedere, este superb pentru o fată să urmeze Facultatea de Litere. Îi dă un aer boem și o face să pară feminină, însă e greu după. Te chinui prea mult și degeaba cu titularizarea în fiecare an, dar mna, tu știi ce alegi. Succes!

| Bookwormvm explică (pentru Larianiel):

Mulțumesc mult! Aștept de foarte mult timp un răspuns, iar cel pe care mi l-ai dat îmi împlinește dorințele. Deși tardiv, nu destul de întârziat încât să nu-mi mai trebuiască. happy În privința locului de muncă, nădăjduiesc la cele bune, cu ajutorul lui Dumnezeu! Mulțumesc încă o dată!

1 răspuns: