| RuffledOwl a întrebat:

Am și eu o nelămurire. La facultatea Babeș Bolyai, specializarea engleză cu o alta limbă moderna, câte examene se vor da pentru admiterea la această specializare și în ce constau acestea (gramatică, eseu sau combinat)?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde la ce domeniu/specializare :
1. Domeniul Limbă şi literatură, Specializarea LIMBA ŞI LITERATURA ENGLEZĂ ( pct. 6 )
2. Domeniul Limbi Moderne Aplicate, Specializarea LIMBI MODERNE APLICATE ( pct. 21 )...

"Criterii de selecţie pentru domeniul Limbă şi Literatură, specializările cu numărul curent...

La specializările cu numărul curent 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, criteriile de selecție sunt:

Probă scrisă la limba străină cu durata 90 de minute pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat – pondere 50% în media de admitere

Criterii de selecţie pentru domeniul Limbi moderne aplicate:

Probă de competență lingvistică la cele două limbi ale specializării cu pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat cu pondere 50% în media de admitere." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

Toate cele bune!