| HeLp222 a întrebat:

Buna,imi puteti explica si mie chestiile cu genul epic si genul liric? adica genul epic e tot una cu eul liric? stiu doar ca la genul epic sunt personaje si actiune, iar la liric pastel. dar daca imi pica la examen in clasa a 8 a sa justificam de ce apartine opera genului epic, ce voi scrie? thinking

Răspuns Câştigător
| DiannaaMiha a răspuns:

Examenele nu s-au dat ieri...adica eu ieri l-am dat oricum iti explic

GENUL LIRIC:
Cuprinde toate operele literare scrise in versuri in care autorul isi exprima in mod direct gandurile,ideile si sentimentele traite in fata peisajului zugravit.
-instanta comunicarii in textul liric se numeste eul liric care isi face simptita prezenta prin :
-verbe si pronume personale si reflexive la persoana I si II
-interjectiii
- substantive in vocativ
-dativul etic si posesiv
-prop. interogative si exclamative
-principalul mod de expunere este descrierea care se realiz cu ajutorul imaginilor si figurilor de stil
-limbajul utilizat este plastic, metaforic, figurat

GENUL EPIC:
Cuprinde operele literare scrise, de obicei in proza in care gandurile, ideile, si sentimentele autorului sunexprimate in mod indirect
-textul prezinta actiune, personaje si narator
-principalul mod de expunere este maratiunea care se realiz. prin prisma unui narator obiectiv la persoana a III-a sau subiectiv la persoana I
-poate fi strucurat pe momentele subiectului

Sper ca te-am putut ajuta... happy

4 răspunsuri:
| Gabrielle16 a răspuns:

Un text se incadreaza in genul epic daca: exista actiune plasata in timp si spatiu; actiunea este realizata de catre personaje; intamplarile sunt relatate de catre un narator, prin imbinarea modurilor de expunere; naratiunea este modul de expunere preponderent; gandurile, ideile si sentimentele autorului sunt exprimate in mod indirect.
In genul liric sunt transmise in mod direct trairi, sentimente, idei exprimate in discurs de eul liric( vocea poetului, care recurge la diverse ipostaze). Eul liric este identificat prin marci lexico-gramaticale specifice( pronume, verbe etc.). Favorizeaza sensurile figurate ale cuvintelor. Recurge la imagini artistice, la procedee de expresivitate si la figuri de stil. Realizeaza muzicalitatea prin ritm si rima, dar si prin curgerea melodioasa a silabelor.
Ti-am scris dintr-o carte a mea de clasa a 8-a de recapitulare pentru examen. Pana atunci o sa vi le predea profesorul la clasa.

| Madutzza98 a răspuns:

Deci daca iti da sa demonstrezi daca un anumit text apartine genului epic trebuie sa demostrezi ca textul are personaje si actiune tongue

| MD0 a răspuns:

Ai o vraiste mare in cap laughing) O sa incerc sa-ti explic pe scurt
genul liric are exprimate gandurile si sentimentele direct, el are mereu prezent eul liric exprimat prin figuri de stil. daca iti pica la examen faci o compunere de gen :
in introducere scrii :
- date despre autor, daca l-ati invatat
- tipul operei lirice ( pastel, imn, oda)
- genul literar ( definitie )
- trasaturi pe care le iei din definitia genului literar si a tipul operei lirice si dai exemple din text
trebuie sa explici de asemenea tema operei, semnificatia titlui, sentimentele transmise de eul liric, marcile eului liric si figuri de stil
genul epic are ca mod principal de expunere naratiunea
În general, operele epice sunt structurate după momentele subiectului:

Expozițiunea (fixează spațiul, timpul, unele personaje și împrejurările conflictului)
Intriga (momentul în care se declanșează conflictul între personajele narațiunii)
Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările cronologic)
Punctul culminant (momentul cel mai tensionat al conflictului)
Deznodământul (momentul rezolvării conflictului)

În unele cazuri, intriga poate fi plasată înaintea expozițiunii.
Genul epic este reprezentat prin numeroase specii literare:
În versuri

Baladă (creație populară inițial, intrată apoi în setul de specii al literaturii culte)
Legendă (vezi precizarea de mai sus)
Epopee (sau Cântec epic)
Fabulă

În proză

Anecdotă
Autobiografie
Basm
Biografie
Jurnal intim
Memorii
Mit
Nuvelă
Povestire
Reportaj
Roman
Schiță
Parabola
ca sa demonstrezi ca opera e epica trebuie sa arati ca exista narator, personaje si actiune
ai aici un plan mic de idei despre cum ar trebui sa arate compunerea :
1. Cateva date despre autor
2. Tema operei literare
3. Semnificatia titlului
4. Definitia operei epice
5. Argumentarea propriu zisa[ a definitiei; reiei definitia si dai exemple]
6. Caracetrizarea pe scurt a personajului principal
7. Concluzia[... de... este opera epica deoarece (definitia) ]
sper ca te-am ajutat sa-ti potolesti macar putin vraistea big grin

| Roarrrrr a răspuns:

Stai asa, in genul epic sunt incadrate operele care au personaje si actiune.(basmul, schita, nuvela, fabula). Eul liric exista doar in genul liric unde sentimentele lui sunt de tristete, melancolie, dor etc. In schimb la genul epic nu exista eul liric, ci narator care povesteste ceea ce se petrece in text. Daca nu ai inteles, intreaba-ma.