| anaaaaaaaaa a întrebat:

.imi puteti recomanda o carte buna? ceva de dragoste, sau nu stiu o carte buna, de unde sa ai ceva de invatat.dar sa nu fie trista..nu vreau sa ma indispuna.

7 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Ai putea incerac "pe aripile vantului", de Mragaret Mitchell, e o carte si de dragoste, dar in primul rand de viata, foarte buna, din acre ai cu adevarat ce invata, cu un stil inegalabil, fiind foarte placuta la citit. Alte sugestii ar fi:
"Jane Eyre"-Charlotte BRonte
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"David Copperfield"-Charles Dickens
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
Am incercat sa evit cartile care au un final trist, ca de exemplu "Elevul Dima dintr-a spatea", "Lorelei", "La Medeleni", "La rascruce de vanturi", "Madame Bovary", "Sfarsitul ueni iubiri"(Graham Greene) etc, chiar daca mi-au placut si pe multe dintre acestea le consider capodopere ale literaturii, dar am inteles din intrebarea ta ca vrei ceva care sa nu te intristeze si sa nu aduca in prim-plan iubiri sfarsite tragic, moarte, sinucidere etc
Lectura placuta orice ai alege!

Răspuns utilizator avertizat
| Mareacluj a răspuns:

Maitrey de Mircea Eliade sau 19 trandafiri de acelasi autor. Sunt superbe, le-as citi si de o mie de ori cu aceeasi placere

| xLove a răspuns:

Ai putea incerca Domnisoara Christina, un roman foarte interesant, dar si putin mai greu de inteles. E scris de Mircea Eliade.

Alte carti:
Cenusareasa- varianta moderna
Singur pe lume (Hector Malot)
La tigănci (Mircea Eliade)

Depinde si de varsta ta. De exemplu, Domnisoara Christina e o carte care o citesc de obicei cei de la liceu, deoarece necesita mai multa atentie ca sa o poti intelege, deoarece e un roman destul de complicat.
Cel mai bine ar fi sa mergi la o biblioteca, unde sa iti recomande bibliotecara o carte de nivelul tau.

Numai bine!

| Lapusneanu a răspuns:

Maitrey de Eliade e si mai tare.

| anaaaaaaaaa explică (pentru Lapusneanu):

Da chiar... buna sugestie. uitasem de ea

| bella2000 a răspuns:

Ai putea citi romeo si julieta.mi se pare o carte supeer