| Ghimis_Flavia_1997 a întrebat:

Scuzati-ma ca va deranjez cu intrebarea mea banala! M-am gandit sa scriu o carte! E este despre o fata care face inconjurul lumi(acolo o sa scriu curiozitati despre orase,ceva foarte faimos din orasul respectiv,etc), doar ca ea viseaza, Se trezeste si isi da seama ca a visat.Parintii ei luau micul de jun cand deodata brusc intra ea.Cei doi se speriasera. Fata le spuse ce visase.Cei doi era uimiti si ii spusera ca are o imaginatie bogata.Si e mult mai mult! Nu scriu tot! Nu stiu ce nume sa ii pun! Dati-mi voi! Spuneti-mi parerea si dca aveti voi dee schimbat ceva la ea spuneti! O sa iau in considerare tot!

Răspuns Câştigător
| AndutzaTa a răspuns:

Poti sa-i pui un nume simplu, cum ar fi Ema sau Mia... Si fa din visele ele un obicei, adica ea viseaza asta in fiecare noapte, pana devine o problema si isi doreste mai mult sa viseze decat sa traiasca realitatea! Succes si astept Vesti!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Se spune despre celebrul Jules Verne, cel care a scris aproximativ vreo sută de cărți și care ne-a purtat, cu imagi nația lui, prin toată lumea, ba chiar și prin oceane și pînă la lună, că nu a ieșit niciodată din Franța.
Dar probabil că, pînă a începe să scrie, a citit vreo 2 - 3.000 de cărți.
Eroina ta se vrea a fi una care face înconjurul lumii.
Te întreb eu pe tine : Ce vîrstă ai?
Cîte cărți ai citit pînă acum? Care e întrebarea pe care, ai spus la începu tul textului tău, că vrei să ne-o pui? Că nu am văzut niciun semn de întrebare în textul tău.
Ai grijă că nu prea le ai cu gramati ca.
Modalitatea de folosire a timpurilor verbale, în bucățica de text prin care ne spui cam ce ar vrea să fie tema ro manului tău, este CATASTROFALĂ.
Eu îți propun să mai citești măcar vreo 500 de cărți, să înveți să scrii corect românește ( dacă vrei cumva să o concepi într-o altă limbă e altce va, nu mai comentez, și e demn de la udă), să mergi serios la școală și poate că ar fi bine să încerci peste vreo 10 ani.
Sper să nu-mi răspunzi cu niște rău tăți.
E adevărat că scriitorii își mai arun că deseori între ei unele săgeți, invec tive sau alte monstruozități dar... noi încă nu sîntem scriitori.
Sănătate!

| Ghimis_Flavia_1997 explică (pentru corolav):

Eu zic sa ma lasi in pace.Ca nici tu nu cred ca sti gramatica dupa cum scrii!

| rimbuiulianamaria a răspuns:

Carla pune-i numele se potriveste cu poveestea.:** Funda?happy

| anamariairina36 a răspuns:

Pare o carte geniala. As vrea sa o citesc! Ce spui de "O noapte in jurul lumii", "Calatorie intr-o noapte" sau pur si simplu "Doar o noapte". Succes in continuare!