| Stafiutza a întrebat:

Am început să scriu o carte despre două lumi și o fată prinsă între cele două! Nu am imaginație, ajutați-mă vă rog?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si atunci cum ai inceput sa scrii cartea? Nu se incepe asa. Incepi sa scrii o carte, la fel ca orice alt proiect, atunci cand stii sigur ce vrei sa faci, cand ai un plan, un contur asupra a ce vrei sa faci. Esta ca la desenat, prima data faci un contur total asupra a ce vrei sa desenezi si apoi incepi sa adaugi detalii, iar si iar.

Ca la o animatie, daca vrei sa fie una cu "precizie", incepi cu un punct initial, un punct final si un mijloc. Dupa, intre toate acestea incepi sa adaugi lucruri. Ca tot zic de exemplul animatiei, daca de exemplu desenezi o flacara, care nu stii unde are de gand sa se duca, deci nu conteaza, atunci da, poti sa faci la rand, prima parte, dupa a doua parte, a treia si asa mai departe, ca nu conteaza unde se duce big grin
Evident, ca exista multe "cazuri" in care multe proiecte au iesit pur si simplu din prima, fara un plan bine stabilit, eu tot ce zic aici este strict legat de un mod de organizare al unui proiect, indiferent ca este vorba despre o carte. Aceasta este o cale sigura care da rezultate, poate nu asta ai vrut sa auzi, asa ca poti sa nu iei in considerare raspunsul.

Revenind la carte. Prima data ar trebui sa ai un inceput si un final, care este inceputul? Personajele sau ideea de baza. Care este sfarsitul? Cum ai vrea sa se termine? Dupa, ce gen ai vrea sa fie? Actiune, dragoste? Inseamna ca ar trebui sa aiba o scena de dragoste, deci un personaj sau mai multe care trece prin astfel de momente. Daca vrei sa adaugi ceva cu un mai mare impact atunci trebuie sa adaugi ceva bun.
Dupa incepi la fel, sa adaugi mereu si mereu lucruri.

Daca imi permiti iti zic si ce fac eu cand nu am idei in astfel de lucruri big grin. Desi stau sa imi storc creierii si nu pot sa ma culc linistit pana nu imi iese ideea, incerc sa iau o pauza si sa ma detasez de la asta. Merg pe afara sau stau putin linistit, meditez sau pur si simplu stau si ma uit la copacii care se inalta peste blocuri si... dupa ceva timp ma intorc.
Imi notez toata povestea pe ceva, ideile de baza, recitesc tot ce am scris si ma gandesc, "oare ce mai trebuie?" "ce mi-ar placea mie sa vad intr-o astfel de poveste?". Si pac, un moment tragic. Cum sa fac acest moment tragic? Cineva trebuie sa sufere. Cine sa sufere? Un baiat sau o fata. De ce sa sufere? Din dragoste, dintr-o pierdere, din lipsa de ceva sau chiar din toate aceste lucruri. O noua stea iti arata o alta stea si asa se formeaza o constelatie.

Daca te blochezi iar, lasi totul si poti trece la o alta parte, sa zicem pe la mijloc. Ce ai vrea tu neaparat sa aiba povestea ta? Si incepi de acolo de la mijloc. Dupa o iei iar de la capat si incerci cumva sa le unesti. Este mai simplu decat pare big grin

Legat de imaginatie, gandeste-te in primul rand la ce ai vrea sa simta cititorul cand citeste cartea. Ar trebui sa fie curios? Sa stie ceva? Sa nu stie? Sa fie surprins? De ce, de ce si de ce?

Poate ai o idee acum, poate ai mai multe, acestea sigur o sa se schimbe pana la final si o sa le transformi mereu, poate nu o sa mai semene deloc cu ce era la inceput. Si asta este un lucru bun.

Este povestea ta, nu a noastra. Daca o sa iti iasa ideea de a scrie o carte, atunci sigur ti-ar placea sa ai povestea ta, nu a altorawinking

Si un lucru la fel de important, hidrateaza-te, fii sanatoasa (cred ca esti fata) si controleaza-ti gandurile. O minte sanatoasa poate sa creeze lucruri minunate big grin

Si atunci cand crezi ca este greu, nu renunta daca chiar iti doresti asta cu adevarat. Vizualizeaza-te peste cativa ani, sa vezi cum ti-ar sta in postura de scriitoare.

Indiferent de ce faci, iti urez mult succes si o seara frumoasa in continuare! ^_^

| Stafiutza explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc, am citit întreg mesajul și a fost o adevărată imaginație!

| Stafiutza explică (pentru DoarBogdan):

A început ca o simplă joacă ce s-a transformat în realitate, am găsit titlul, conținutu, dar nu sfârșitul. Mai am de lucru dar perseverez! Mulțumsc pentru răspunsuri!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Stafiutza):

Cu multa placere. Este cale lunga pana sa faci o intreaga poveste, stiu cum este happy

Dar nu te da batuta si o sa reusesti! Organizarea este cheia!

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă știi că nu ai imaginație de ce te-ai mai apucat de scris?

| Anuket a răspuns:

Inspiră-te din viața reală, din alte cărți, din reclame. Încearcă să scrii orice îți trece prin cap, orice idee, apoi vezi cum le legi.

| NarcisIfrim a răspuns:

Singurul sfat, după părerea mea Care este cel mai bun. Nu în fiecare zi vei avea aceleași de, o carte nu se scrie în 10 zile, o carte bună Fii sigur că se scrie și în ani. Vrei ceva bun așteaptă, gândește te bine, cercetează cu lucrări și alte cărți. Mai ales din cărți iți va veni imaginație și idei.