| andreea200092 a întrebat:

TPU! Care este relatia dintre realitate si fictiune in cartea lui Bram Stocker, "Dracula"? Cel mai amplu si corect raspuns primeste fundita! big grin Mersi! happy

Răspuns Câştigător
| Andr3y25 a răspuns:

Pe scurt...Bram Stocker a inventat acest personaj ''Dracula'' luandu-l ca exemplu pe Vlad Tepes. Care tragea in teapa cei care incalcau legea.Ramas in istorie ca un domnitor crud dar drept.Numele de Dracula vine de la tatal lui care era in oridinul Dragonului.Iti recomand wikipedia pentru o poveste mult mai lunga

2 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Este foarte simplu, plus că, dacă citești cartea, găsești răspunsul printre rânduri.