| costy98 a întrebat:

Care este legatura dintre realitate si fictiune in cartea Dracula, de Bram Stocker?

Răspuns Câştigător
| Hypathia a răspuns:

Legătura constă în faptul că autorul s-a inspirat din legendele care circulă despre voievodul român, fapt pe care l-a și recunoscut. Numele de Dracula vine inițial de la numele lui Vlad Dracul, tatăl lui Vlad Țepeș. Acestuia i s-a spus "Dracul" pentru că a făcut parte din Ordinul Dragonilor, o organizație militaro-religioasă care lupta împotriva musulmanilor. Numele de "Țepeș" vine de la faptul că Vlad al III-lea obișnuia să tragă în țeapă pe cei acuzați de diverse infracțiuni. Modalitățile de tortură erau multiple, ceea ce a dus și la nașterea legendelor despre viața și domnia lui Vlad Țepeș. Romanul lui Stocker cuprinde foarte multă ficțiune, cum am și spus s-a inspirat din poveștile despre Țepeș și a înflorit totul până la științifico-fantastic.

1 răspuns:
| PisicutZZaJoJoo a răspuns:

Legaturi ar putea fi multe, dar sa stii ca eu ce am inteles din carte a fost bazat mai mult pe o fictiune reala, cam asa ia-o