| Miss1999 a întrebat:

Care este relatia dintre realitate si fictiune din cartea lui Bram Stocker, Dracula? Ajutati-ma! Dau Funda!love struck

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cartea lui Bram Stocker este o fictiune cu cateva greseli majore. Singurele legaturi sunt: domnitorul Vlad Tepes zis Dracula fiul lui Vlad Dracul, muntii Carpati (care insa n-au prea mare legatura cu Vlad Tepes in afara de faptul ca apartineau in parte si Tarii Romane pe care o conducea) si castelul Bran care n-a fost nicicand al lui Vlad Tepes. In rest este o mare fictiune. Vlad Tepes n-a fost vampir dar a speriat Europa medievala cu masurile draconice luate impotriva hotilor, tradatorilor. se pare insa ca n-a fost prea eficient pentru ca poporul roman este la fel si acum la aproape 400 de ani!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu placere!