| AlexAL275 a întrebat:

Recent, m-am apucat de citit și întâmpin unele probleme. Mi-e greu să-mi imaginez ce se întâmplă, este vorba de decor și portretul personajelor. Am senzația că citesc, dar nu sunt conștient de ce citesc. Când îmi imaginez portretul unei persoane nu țin cont de descrierea de acolo, pur și simplu îl fac să arate bine și mi se întâmplă de mai multe ori să-l modific fără să vreau. Consider că cauzele ar fi telefonul pe care-mi petrec tot timpul( filme și cele mai mult anime-uri), precum și faptul că sunt la început. Am probleme cu imaginația și nu știu de ce. Posibil și din lipsa somnului, mă culc târziu și mă trezesc după 12:00. Vreau să-mi spuneți dacă ați întâmpinat aceste probleme și car sunt soluțiile pentru ele.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Unde zice că trebuie să-ți închipui personajul strict după cum scrie?!
A, da, daca se face film după carte apare ceata cu "ah, nu, mi-l imaginam pe X altfel, actorul Cutărescu semana mai mult..."

| siriusblack98 a răspuns:

Poate nici nu te poți concentra pe citit, nu ești atent și nu ai mintea limpede când citești. Eu am probleme de genul când sunt stresat. Mi se întâmplă deseori să citesc dar să fiu cu mintea la problemele de zi cu zi și mă trezesc că am citit 30 de pagini dar nu am rămas cu nimic în cap. Apoi sunt nevoit să o iau de la capăt și să fiu atent după ce îmi eliberez mintea de alte gânduri și elimin sursele de distragere (dau telefonul pe mut ca să nu mai aud mesajele).

| anamariarot a răspuns:

Și eu am întâmpinat același lucru când m-am apucat serios de citit. Cred că perioada în care trăim vine cu un flux de informații imens, ne obișnuim mintea cu o cantitate mare de informații într-un timp foarte scurt, astfel încât e un mini „șoc" când nu trebuie să ne mai distribuim atenția în multe direcții, ci într-una singură. Continuă să citești, dar fă-o când nu îți pică ochii în gură, ca să te poți concentra și să poți asimila ceea ce citești. Spor!

| Miauti a răspuns:

Nu e nimic rau, asa se intampla la toti, asta inseamna sa ai imaginatie si sa adaugi expresiile. De exemplu cand citesc vocea personajului in interpretez si stau cateodata si ma gandesc de ce vocea respectiva pare naturala...

| KR0NSTADT a răspuns:

Renunță la viața virtuală și vei vedea altfel lucrurile.

| al0o0o0 a răspuns:

Poate ar fi bine sa incerci sa citesti mai incet pentru inceput, sa te misti in ritmul tau.Nu te grabi, dati timp.