| wowmentol2 a întrebat:

Buna ziua!

Exista cărți care te-ar putea ajuta impotriva viciilor?
Voi ce cărți știți?
PS: daca aveți de gand să răspundeți cu "îți trebuie doar ambiție" nu ma interesează.
Ma interesează strict dedpre subiectul adta, ce cărți exista "anti vicii'.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

O să îți recomand eu câteva cărți:
1.Al cincilea munte-Paulo Coehlo
2.Adrian Mutu-Revenirea din infern
3.Ronnie-Autobiogarfia lui Ronnie O'Sulivan.
Ultimele două ti le recomand cu căldură să le citești, e vorba despre experiența unor sportivi care au avut vicii urate, au căzut rău de tot dar au revenit mai puternici și mai înțelepți.
Cel puțin prin a treia carte poți înțelege mai bine mecanismul unui viciu.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca te referi la onanie, ea nu e viciu decat la cei cu mentalitate medievala.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Onania este sexul intrerupt, inaintea sau chiar in timpul ejacularii. Asta practica Onan, ca sa poata mosteni terenul fratelui sau. De altfel, si eu am practicat onania, ca metoda de contraceptie.

| mi25 a răspuns (pentru minrest):

Mai documenteaza-te. Nu este sexul intrerupt, ci autosatisfacere sexuala. Onania=mastur.bare

| relian a răspuns:

Poti citi cartea lu papura voda laughing daca nu ai tu interes, daca nu ai vointa sa o faci, cititu e doar asa lectura.

Impotriva viciilor nu trebuie sa citesti carti, vorbesc sa te lasi, trebuie sa fii lasat singur, deci sa nu ai nici un sprijin de nicaeri. Cam asta ar fi singura modalitate sa te faca sa renunti la vicii, altcineva, nici o sansa.
Sa dau un exemplu.
Esti puturos laughing bei, hai sa nu zic ca esti betiv, dar bei, ori joci citiva banuti cei aia la pacanele laughing
De ce faci asta? Ca asa iti place. Ai familie, ramai fara, te cheama careva, hai ia de aici o farfurie de mincare, te gasesti cu o ruda, ia de aici un 50 laughing parintii te lasa sa stai la ei si etc.

Acu ia sa te pui in situatia in care nu tiar da nimeni nimic de mincare, nu tear primi sa dormi nimeni in casa, sa ajungi sa stai pe drum laughing cam asa daca ai fi in situatia asta, odata, de 9 ori, sa vezi cum iti vine mintea la cap laughing
O sa ai 2 otiuni :
1- auroloc
2-te faci om de treaba.

Ce cauti tu carti, pff cum crezi tu, sau cum vezi tu ca citind o carte te poti lasa de fumat, de baut, de mai stiu eu alte vicii?
Sincer eu nu vad cum.Cartile alea ce le cauti tu, acolo scrie exact ce spun si oamenii de pe linga tine asa in mare, deci parerea mea cititu acelor carti e bun doara ca si lectura, de lasat no sa te lasi de nimic laughing