| Doarunaltutilizator a întrebat:

Salut.

Din nou intrebarea asta este decat pentru cei interesati de subiectul conversatiei,atat. Daca aveti de gand sa dati raspunsuri la caterinca ce nu-si au rostul eu zic sa nu va mai obositi sa scrieti atunci, daca raspundeti, sa raspundeti serios.
Sa revenim.
Voi ati fi pentru sau impotriva unei revolutii? Nu cum a fost aceea din decembrie 89, ma refer la o revolutie adevarata.
Argumentati.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca prin "revolutie" te referi sa arunce cineva parlamentul in aer, da, eu ma bag. happy
Daca faci o simpla revolutie scapi de conducerea actuala, dar in scurt timp va aparea alta poate chiar mai corupta.
La conducere ne trebuie oameni corecti, iar daca unul face un pas gresit trebuie aspru pedepsit, aici ma refer sa-si piarda toate bunurile dobandite de cand detine aceea functie, sa se inteleaga ca nu ne jucam.
Si sincer? Chiar nu merita sa faci o revolutie, intr-o tara democratica ca Romania, unde cumperi un vot cu o sticla de ulei... sau un pahar de alcool la birt-ul din sat...

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Inainte sa revenim, te rog eu foarte mult nu iti mai bate joc de limba romana! ORICE propozitie incepe cu majuscula, "voi ati fi" se scrie DOAR asa si nu altfel.

Sa revenim.

Cu cine faci revolutie? O revolutie care chiar sa schimbe ceva si sa nu fie manipulata are ZERO sanse de reusita. Sint foarte optimist de felul meu. De ce? Pentru ca avem MILIOANE DE PARAZITI care nu vor putea fi schimbati dupa aia. De ce faci revolutie? Ca sa schimbi un sistem. Cum schimbi sistemul fara a schimba OAMENII din sistem? Nu prea poti. Zi-mi tu cum poti sa scoti biserica din treburile statului si politicul din invatamint si sanatate. Cu cateva zeci de mii de executii, cel putin. Asta logic ca nu se va intampla.

Ce zici tu e fantezie, e frumos, dar pur si simplu imposibil. Sint pentru ponei in culorile curcubeului pentru fiecare copil din Romania. Si pentru revolutie pe bune. Doar ca ambele sunt irealizabile. Parca totusi cu poneii ar fi ceva sanse...

| Drimmero a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu-i rau deloc!