| yaki a întrebat:

Care a fost cea mai lunga carte pe care ai citit-o? Merita sa o citesti? De ce?

13 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Nu prea mă dau în vânt după cărţi kilometrice, pentru că am prostul obicei să le abandonez rapid.
Probabil Vampirul Lestat de Anne Rice...

| M25M a răspuns:

Dinastia Sunderland Beauclair si Pasari de prada- de Vintila Corbul.
6 volume a cate 500 de pagini pe volum si da merita. Povestea ascensiunii financiare unui fiu de negustor newyorkez de la jumatatea secolului 18. Actiunea se desfosoara pe teritoriul Americilor, Europei, Asiei Orientale. Pasari de prada este continuarea si prezinta mostenirea lasata de protagonistul primei parti fiilor lui. Este geniala.

| thegatekeeper a răspuns:

Daca te referi la carti cu un singur volum, atunci cred ca "Shining" de Stephen King sau in orice caz, o carte care are in jur de 600 de pagini.

| DyNo a răspuns:

Cea mai lunga carte pe care am citit-o este Biblie, nu am citit-o ca sunt crestin, am citit-o doar pentru a putea contrazice crestinismul, dar... se pare ca Biblia il contrazice deja.

| refower a răspuns (pentru DyNo):

Dece crezi ca Biblia contrazice crestinismul? Doar pentru ca tu nu esti crestin? Daca nu deranjez.Ce religie ai?

| DyNo a răspuns (pentru refower):

Nu am nici o religie, insa cred in Dumnezeu. De ce cred ca Biblia contrazice crestinismul? Citeste-o.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Au fost mai multe carti lungi pe care le-am citit, nu stiu exact care a fost cea mai lunga, insa in general in aceasta categorie intra cartile cu mai multe volume. Cel mai mare numar de volume din cartile pe care le-am citit pana acum il are romanul lui ConstantinChirita, "Ciresarii". Le-am citit pe toate cinci intr-o vara, pe cand aveam vreo 12 ani si mi-au placut foarte mult, atat ca stil, cat si aventurile descrise in roman, si chiar il recomand. Apoi, cartea mea preferata, "pe aripile vantului", scrisa de Margaret Mitchell e destul de lunga, cele doua volume insumand vreo 1200 de pagini, dar chiar merita citita. Am terminat-o in mai putin de o saptamana si mi-a placut la nebunie. Dimensiuni mari au si "david Copperfield", opera in trei volue a lui Charles Dickens, care mi-a placut foarte-foarte mult, si :la Medeleni", roman apartinand lui Ionel Teodoreanu, care, de asemenea, mi-a fascinat copilaria... Oricum, nu conteaza numarul de pagini al cartii, ci stilul ei, intamplarile prezentate, eroii ei etc

| Indestructible a răspuns:

Cea mai lunga carte pe care am citit-o se numeste "Razboinicii Nilului" de Wilbur Smith. Am citit-o acum doi ani. Si daca-mi amintesc bine, avea peste 700 de pagini. E o carte destul de interesanta.

| Kryss13 a răspuns:

Pana acum cea mai lunga care am citit-o a fost Alb Infinit de Ken Follett cu 474 de pagini - este genul de carte care te tine cu sufletul la gura cand o citesti...O recomand tuturor!

| JBStandsForMe a răspuns:

Cea mai lunga carte pe care am citit-o a fost,, Gazda'' de Stephenie Meyer. E o carte uriasa, dar este absolut superba. A meritat cu siguranta sa o citesc pe toata. Ideea cartii este noua, neeexplorata, misterioasa. Este vorba despre suflete ''extraterestre'' care pun stapanire pe omenire. Insa unul dintre suflete este diferit, pentru ca corpul in care traiesti refuza sa-si inchida constiinta. Daca vrei sa citesti mai multe, uite aici:http://www.elefant.ro/......-8951.html

Eu o recomand tuturor.

| Ralu20 a răspuns:

"David Copperfield" de Charles Dickens.Aceasta opera are 3 volume, fiecare de aproximativ 370 de pagini. Sincer, a meritat sa o citesc pentru ca m-a impresionat si chiar am plans la unele pasaje. O recomand tuturor celor care sunt pasionati de drama!

| мαяιє a răspuns:

Până acum cea mai lungă carte pe care am citit-o este „Născută în flăcări" de Nora Roberts. Are 511 pagini. Merită să o citești. Deși ar putea să îți i-a ceva timp să te obișnuiești cu stilul de scris al Norei Roberts dar asta depinde și de ce cărți ai mai citit tu înainte.

| KapshunikaViorika1994 a răspuns:

Am citit twilight toate cele patru carti dar nu este o carte foarte inteligenta...
am citit si consitiinta lui zeno, a lui italo svevo, care este un scriitor italian. cum sunt in Italia, am citit-o in limba italiana si mi-a placut destul de mult. vorbeste despre psico-analiza