| Aihao19 a întrebat:

Merita sa citesti "Noul Testament"?(daca nu l-ai citit inca)

17 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă ești creștin da.

| AC4S4 a răspuns:

Daca vrei sa aflii mai multe despre Isus Hristos, da.
Mi se pare mie sau ai mai pus intrebarea asta odata?

| Golyat18 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu e nici o evolutie in crestinism de acea tuturor le place acea stare de inceput cand aveau bucuria ca au gasit ceva nou si "bun" si atunci bineinteles ca toti pun aceleasi intrebari de inceput.

Uita-te la tv si in adunari ce se spune: "pocaitiva fratilor rugativa sa vi se ierte pacatele" stai ba putin omul s-a pocait o data i s-au iertat pacatele o data, apoi inainteaza in credinta etc, pai atunci ce e cu circul acesta?

| AC4S4 a răspuns (pentru Golyat18):

Omul trebuie sa se pocaisca in fiecare zi.
Eu zic ca a mai pus el aceeasi intrebare acum cateva zile, nu altcineva.

| Steregoi a răspuns:

Merita. Noul testament e "moartea" prestigiului poporului evreu. De aceea evreii nu recunosc noul testament pe care-l considera o blasfemie la adresa poporului evreu. Daca-i spui la un evreu sa citeasca noul testament e ca si cum ti-ai bate joc de el. Noul testament intrece orice holocaust pentru evrei.

| Mclaren12 a răspuns:

S-a dovedit ca este complet fictiv, cu exceptia existentei lui Pontiu Pilat si a Irodienilor in cartile sale. Deci nu, nu merita, decat daca vrei sa-l citesti drept lucrare fictiva sau SF sau de basme.

| Victoria18 a răspuns:

Daca ai credinta, da. Daca doar asa de plictiseala, atunci nu

| Teffan a răspuns:

Noul Testament a fost scris ca un adaos la vechiul testament,cu scopul de a infiltra slabiciune in romani,si de a pune stapanire pe acestia, pe urma a urmat crestinizarea lumii.
Iar in ziua de azi principile noului testament lucreaza pentru aceeasi indoctrinare cu slabiciune, pentru a slabi puterea neamurilor, de a ii face niste sclavi care nu ridica un deget impotriva celor care ne distrug planeta.

Noul testament este indoctrinare grava cu slabiciune.
Pentru ca un om sa ajunga voluntar un sclav, este necesara lectura noului testament.

| Romanul86 a răspuns:

Citiți macar Evangheliile!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Fie ca esti crestin sau nu intotdeauna merita sa citesti din cuvantul Domnului, nu te uita la comentariile altora care judeca fara sa cerceteze, tot ce scrie in el e bun fie ca crezi sau nu ce scrie.

| Golyat18 a răspuns:

Da, nu vezi ca toti is cu el in gura?
Macar ca e o prostie.
Dar daca il compari cu vechiul testament ai sa vezi ca vechiul e mult mai logic.

| RoxanaY a răspuns:

Macar pentru cultura ta generala, tot merita sa fie citit.
Nu se stie niciodata la ce-ti va folosi.

| Steregoi a răspuns (pentru RoxanaY):

Noul testament e antidotul la vechiul testament.

| Elena_Maria_1993 a răspuns:

Evident,este bine sa citesti tot ce scrie despre DUMNEZEU!

| Norbert335 a răspuns:

Timp pierdut

| adrian322 a răspuns:

Doar un crestin de c cat nu a citit inca Noul Testament.