| mastadont a întrebat:

Care sunt cărțile voastre favorite de ficțiune? Am ceva timp liber zilele astea și sunt în pană de inspirație, caut ceva interesant și relaxant de citit.

10 răspunsuri:
| Anonima163333 a răspuns:

Harry Potter.Am citit toate cartile dn aceasta serie si mi s-au parut super.Narnia mai e de fictiune, dar mie nu mi-a placut deloc.Depinde si de gusturi.))

| Clytia a răspuns:

"Anna Karenina"
"Lupul de stepă"
"Marile speranțe"
"Pe aripile vântului"
"La răscruce de vânturi"
"Pacientul Englez"
"Plânsul lui Nietzsche"

| mastadont explică (pentru Clytia):

Le-am citit și sunt foarte bune. Mulțumesc de sugestii, poate o să recitesc una din ele. Pacientul englez mai ales, m-a impresionat foarte plăcut.

| Clytia a răspuns (pentru mastadont):

Le-ai citit pe toate, serios? happy
Păi atunci, poate ceva de la Dostoievski, dacă nu le-ai citit și de la el pe toate. big grin
Sau... "Numele Trandafirului", "Război și Pace"

| mastadont explică (pentru Clytia):

Le-am citit și pe astea big grin dar nu le-aș reciti, Dostoievski e puțin greoi în exprimare pentru gusturile mele, nu aș numi relaxantă lectura cărților lui.
Cu literatura universală sunt destul de familiarizat, am avut la dispoziție 3 ani de facultate în care le-am citit și răscitit. De la Chaucer, Corneille până la Balzac și Sartre. Caut ceva ce să mă relaxeze nu să-mi pună mintea la contribuție. Ceva light dar cu fir narativ interesant.

| Clytia a răspuns (pentru mastadont):

Atunci când citesc o carte, indiferent de cât de ușoară sau greoaie e lectura, mă relaxez instant, lăsând la o parte toate stările prin care mă face să trec.
Acum, gândindu-mă la niște lecturi mai ușoară, aș spune "Cavalerul celor șapte regate"( cu o sută de ani înainte de Urzeala Tronurilor ), "Black Beauty" sau ceva de la Jules Verne.

| Dia37Andreea a răspuns:

Harry Potter
Cronicile din Narnia
Jocurile Foamei
Casa Bantuita

| mastadont explică (pentru Dia37Andreea):

Mda, ceva în genul ăsta vreau. Din păcate le-am citit și pe astea. Dezavantajul de a fi iubitor de cărți e că tot timpul pare că le-ai citit deja pe cele mai bune. Asta până dai de altele...

| LalescuMaria2000 a răspuns:

Buna!
Iti recomand urmatoarele carti de fictiune:
1.Harry Potter(este o super colectie de 7 carti)
2.Nepotul magicianului(are 2 volume)
3.Frankenstein
4.Fablehaven de Brandon Mull(primele 2 volume sunt in limba romana restul in engleza, oricum merita citita intreaga serie)
5.Hotul Fulgerului de Rick Riordan
6.Tobie Lolness scrisa de Timothee de Fombelle

| mastadont explică (pentru LalescuMaria2000):

Interesant, dintre astea nepotul magicianului nu am citit-o S-ar putea să fie cartea de care am nevoie big grin