| svenhassel13 a întrebat:

Cate cărți citeste pe luna un cititor adevăr?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Nu exista un numar.
Daca citesc 3 carti intr-o luna nu sunt cititor adevarat?
Daca citesc 25 de carti, sunt?
Daca un om are un serviciu greu si obositor, copii de care sa se ocupe si reuseste sa citeasca 2 carti pe luna, caci atata ii permite timpul, nu e citittor adevarat?
Eu, de exemplu, citesc uneori 4-5 carti intr-o luna, alteori una doua.Depinde cum ma simt, ce alte activitati am de facut(caci imi cam ocupa timpul)
O profesoara de romana mi-a spus ca e bine sa citesti macar 50 de pagini zilnic. Daca ai face asta, presupunand ca o carte medie are 250 de pagini, ai trebui sa citesti macar 6 carti.
Dar nu conteaza numarul, ci ce citesti.Trebuie sa te pasioneze si invete ceva, sa te faca sa gandesti si sa visezi.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un cititor adevărat citește cărțile și le și înțelege, îi folosesc la ceva. El le citește în timpul liber, în care mai face și altceva.
Unii au învățat să citească rapid, dar cititul cu folos necesită reflexie, nu doar parcurgerea textului, rând cu rând, pagină cu pagină. Astfel, literatură, un cititor serios, nu adevărat, citește un roman nou de dimensiuni medii pe săptămână.

| LPCTSTR a răspuns:

Am avut un coleg de camin acum mult timp prin liceu care schimba cartile de 200+ pagini pe saptamana, aproape in fiecare duminica isi lua o carte noua si inca mai cerea de la dna. pedagog, caci o termina in maxim 3 zile.
Ce-i drept, pentru literatura romaneasca avea un mic dezgust, in special pentru operele de bac, in rest, daca nu mergea la mall sa manance, sau invata pentru testele la isorie, sau se juca cu mine Triviador, il gaseai linistit in pat citind orice-i cadea la mana.

Cum reusea sa citeasca el atat de repede cartile, nici acum nu-mi pot explica, in timp ce mie-mi lua un timp considerabil, el era muult mai rapid decat mine.
In sensul ca daca eu abia aveam timp (fiind la mate-info) sa citesc un capitol de 20-30 de pagini, el citea un sfert din aceeasi carte, fie la scoala (el fiind la filo), fie in camin, omul acela ma uimea mereu.

| Sn4k3 a răspuns:

30, exact numarul asta. Altfel nu esti cititor adevarat.

| Nemessys a răspuns:

Un cititor adevarat nu este ala care citeste multe carti, ci este ala care invata si pune in aplicare informatiile oferite de acele carti. Rezultatele se vad in viata lui.

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

Cititul poate sa fie si o pasiune. Nu trebuie sa-i invete pe altii nimic. E o experienta personala. Astia care profita de ce citesc ca sa ii invete pe altii nu sunt cititori adevarati. Sunt oportunisti.

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

Nu neaparat sa-i invete pe altii, ci sa se ajute pe ei.

| CostinAlamariu a răspuns:

Una si buna (pe luna)

| Ineys a răspuns:

Una pe zi.

| CleanHeart a răspuns:

Cate doreste el
O carte o citesti cand iti face placere, si deja daca cineva citeste e deja the best ca isi misca neuronii.

| RKBlue a răspuns:

E ciudat, dar cred ca chelutu stie sa citeasca mai bine decat Dorian...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu contează numărul cărților citite, crede-mă laughing

Uite, eu nu mă consider un cititor adevărat, dar cu ce te fascinează pe tine un nr. de cărți citite pe lună? Spre exemplu, o carte de dezvoltare personală. De ce să citești 20 astfel de cărți, când poți să citești una singură și să o înțelegi? Să încerci să o pui în practică.

În consecință, numărul de cărți citite nu are nicio legătură cu numărul cărților înțelese cu adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate vrea. Un cititor adevarat nu e ala care a citit 10 carti intr-o luna si dupa nimic tot restul anului. Un cititor adevarat citeste constant. Si nu conteaza numarul de carti citite, ci calitatea acestora. Conteaza sa ramai cu ceva in minte si sa iti fie de folos candva.
Si foarte important este sa citesti din proprie initiativa, nu pentru ca "asa trebuie" sau asa au cerut profii pe la cursuri. Un cititor adevarat nu citeste din obligatie, ci de placere. Si citeste ce vrea, cat vrea si cand vrea el.

| Anonima163333 a răspuns:

Un cititor adevarat nu citeste multe carti, citeste o carte, de exemplu, dar una buna.Acesta,de asemenea, intelege continutul cartii.