| anonim_4396 a întrebat:

Ce carte de Stephen King ați recomanda pentru cineva care nu l-a citit niciodată?
Care carte vi s-a părut cea mai tare scrisă de Stephen King?
Știu că unii/ majoritatea fanilor nu au o carte preferată anume, ci un top al cărților lui!

9 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Gerald's game.
Mi se pare o carte foarte buna de început. Depinde cat de familiar ești cu genul horror. Daca îți place și ai mai citit, poți începe cu clasicele Pet Sematary, Shining, Salem's Lot, IT, Misery.

Apoi poți intra și în antologiile mai voluminoase cum ar fi seria Dark Tower sau Apocalipsa.

Una dintre preferatele mele este Duma Key. Lisey's story iarăși e super.

| mastadont a răspuns:

Preferata mea este turnul întunecat, o operă fantasy de excepție întinsă pe 7 volume. Pe locul II ar fi pentru mine talismanul, apoi apocalipsa, celularul și doctor sleep.

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ghidul meu(personal)pentru cei care vreti sa va apucati de King estetonguerimul roman as spune sa fie Pet Sematary, este foarte intens si te poate ajuta sa te obisnuiesti cu stilul de scris al lui King. Apoi, recomand sa citesti The Shining si continuarea, Doctor Sleep.The Shining este importanta pentru ca iti descrie un concept fundamental in multiversul lui King. Daca iti plac aceste carti, poti in sfarsit sa te aventurezi la 2 dintre capodoperele lui foarte mari, si anume The Stand si IT. Dupa acestea, citeste Salem's Lot(este important pentru Turnul Intunecat). Dupa ce ai citit cartile astea, daca ti-au placut, citeste seria Turnul Intunecat, o serie epic fantasy de 7 volume care este centrul multiversului autorului. Apoi ii citesti restul cartilor in ce ordine vrei.Seara buna si lectura placuta.

| IceRope a răspuns:

"Ția-ș recomanda Pink Cadillac, da-r, nu cred c-ă ai să înțeleg-i ceva".

| IceRope a răspuns (pentru IceRope):

"M-ai ales că nu-i aparține lui Kin-g".

| Salontanul a răspuns (pentru IceRope):

Ironia ta, fina, n-o sa aiba succes. Poate ca dupa raspunsul meu se va prinde! laughing

| IceRope a răspuns (pentru Salontanul):

laughing

| IoanaMaria321 a răspuns:

In the Hall Grass (În iarba înaltă)