| Bsk08 a întrebat:

Ce carte imi recomandati? As vrea ceva gen dragoste, aventura.

Răspuns Câştigător
| Manyna a răspuns:

Jocelyn Raines-Magazinul de amintiri
Nora Roberts-Raul divin
Mircea Eliade - Maitreyi
Sandra Brown - Violul
Danielle Steel - Daddy
Sandra Brown - Texas Lucky
Sandra Brown - Texas Sage
Sandra Brown -Texas Chase

8 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

La capitolul aventură nu stau prea bine, nu îmi plac cărţile de aventură.
La cele de dragoste, am să-ţi dau doar un titlu, ca să nu te pun în ipostaza de a alege...
''La răscruce de vânturi '' De Emily Bronte
După părerea mea, chiar e un roman care trebuie citit.

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Elevul Dima dintr-a saptea"- Mihail Drumes
"Lorelei"- Ionel Teodoreanu
"la Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Panza de paianjen"- Cella Serghi
"Adela"-Garabet Ibraileanu
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"Maitreyi"- Mircea Eliade
"Enigma Otiliei"- George Calinescu
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Coliba unchiului Tom"- Harriet Beecher-Stowe
"Pe aripile vantului"- Margaret Mitchell
"Insula pierduta"- Margaret Mitchell
"Jane Eyre"- Charlotte Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Sfarsitul unei iubiri"- Graham greene
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Batarnul si marea"- Ernest Hemingway
"Rebecca"- Daphne du Maurier
"Robie"- William Somerset-Maugham
"Fii si indragostiti"- David herbert Lawrence
"Rosu si negru"- stendhal
"Manastirea din Parma"- Stendhal
Toate sunt carti foarte bune si merita citite(le-am citit pe toate si stiu ce spun). Ti-am pus multe titluri ca sa ai posibilitatea de a alege, pentru ca daca ti-as fi scris doar 2-3 exista riscul sa ma suprapun pe romane pe care tu le-ai citit deja si nu te-ar mai fi ajutat cu nimic. daca te intereseaza o mini recenzie/prezenatre a uneia din cartile mentionate de mine, lasa un mesaj si iti povestesc. Lectura placuta orice ai alege!

| Lamaitzza a răspuns:

-Cocosatul-Paul Feval + Fiul lui Lagardere I si II ( continuari )
-Cu fiecare zi - Danielle Stree ( N-are cum sa nu-ti placa. )
-Cele doua Diane- Alexandre Dumas
-Fetele Gallagher ( 4 vol. )
-Dama cu Camelii - Alexandre Dumas -fiul ( psihologica pe deasupra )
-Fiica lui Mistral I si II ( Geniale )
-Privilegiul - Zoey Dean
Acum citesc vol II din Misterele Londrei - Paul Feval. E draguta. :3
Lectura placuta!

| Narcys21 a răspuns:

TESS d'urberville

| looovee a răspuns:

Incearca de jack london mie imi plac toate e aventura (colt alb, dragoste de viata)

| ruWssOiaLnF a răspuns:

Ok...de dragoste ai putea incerca Maitreyi(am citit-o de curand si ii ceva de capu' ei) sau Domnisoara Cristina(asta are si fantastic).Cat despre aventuri, well...iti recomand Jules Verne, are o gama larga si ai de unde alege.

| LolitaLo a răspuns:

Jocurile Foamei cele 3 volume - Suzanne Collins
Shantaram 2 volume - Robert Gregory David

| Dilen a răspuns:

Jane Eyre scrisa de Charlotte Bronte.