| F3d0x a întrebat:

Ce carte pe care ati citit-o vi s-a parut cea mai interesanta?

22 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu stiu ce inseamna carte interesanta. De exemplu Beautiful Disaster de mai sus e o chestiuta de adolescente, pentru mine nu e interesanta.

Si ce carte? Fictiune/Non-fictiune?

| AFR81 a răspuns:

"Intre Orient si Occident" de Neagu Djuvara mi s-a parut foarte frumoasa, interesanta, placuta, utila.

| Plato a răspuns:

Rosu si Negru, In cautarea timpului pierdut, Comedia umana, Mizerabilii, mi-e greu sa aleg una.

| Mayar a răspuns:

"Idiotul" - Feodor Dostoievski
Daca o citesti, o sa intelegi de ce e interesanta - nu e un simplu roman despre ceva si atat. Nu, e mult mai mult, trateaza... viata si tot ce tine de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''interesant'' în ce sens

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îmi pun întrebarea...ce pot unii găsi interesant cică în cartea aia suedeză sau în Fata din tren...laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata din tren nu stiu, dar Ove de ce n-ar fi interesanta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce înseamnă interesant raportându-ne la o carte?
Ove e o carte de citit într-o după-amiază, eu o încadrez la maculatură

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice iti starneste interesul sau iti transmite ceva.
Daca tu citesti o carte de +400 de pagini intr-o dupa-amiaza, felicitari, poate ar trebui sa citesti mai incet si mai printre randuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce scrie acolo nici nu prea ai ce citi, fie vorba între noi, dar am exagerat cu o după-amiază.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă uit acum pe ea, cică pe copertă ''cea mai fermecătoare carte a anului'', ''cartea perfectă'' laughing)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca exista carte perfecta, oamenii in general cauta emotie si asta e una dintre cartile tragi-comice care te fac sa scoti niste servetele la un moment dat, de asta e si atat de apreciata.

| wpetterssone a răspuns:

Cartea care mi-a plăcut cel mai mult este „En man som heter Ove" de Fredrik Backman. Personajul principal, Ove; îmi seamănă foarte mult.
În fiecare dimineață mă trezesc fără ceas, îmi respect cu strictețe rutina, mă plimb prin cartier pentru a vedea ce s-a mai schimbat. Fac în fiecare dimineață inspecție. Însă eu nu am fost căsătorit așa cum a fost bătrânul Ove.
Recomand această carte.

| supadeceapa a răspuns (pentru wpetterssone):

Adica ''Un barbat pe nume Ove''. Si eu o recomand.

| wpetterssone a răspuns (pentru supadeceapa):

Da. Cred că acesta este titlul românesc. Eu am citit-o în suedeză.

| EcceHomo a răspuns:

Nu ți-o mai pune, nu aşa des.
Interesante sunt măştile.winking

| Basthet a răspuns:

Bună! Ar fi bine, când puneți întrebări, să vă precizați vârsta. Ca adolescentă am fost impresionată de jurnalele de călătorie: Expedițiile Ra, Călătoria lui Charles Darwin în jurul lumii la bordul vasului Beagle, Călătoriile lui Marco Polo, Călătorie peste trei mări de Afanasie Nikitin etc.etc. Ca tânără am fost impresionată de Forsyte Saga a lui Joh Galsworthy. Ceva mai târziu, Henri al IV-lea de Heinrich Mann, Bătrânul și marea de Ernest Hemingway, Ghepardul de Lampedusa și multe altele.

| RAY a răspuns (pentru Basthet):

Ma bucur ca ai citit Călătoria lui Charles Darwin în jurul lumii la bordul vasului Beagle
isi recmand sa citesti si teoria evolutiei

| F3d0x explică:

Dupa cum m-am uitat pare o carte interesanta.Mersi pentru sugestie!

| Maria209 a răspuns:

Încearcă "Beautiful disaster"

| Era256 a răspuns:

"Fata din tren", de Paula Hawkins

| Diana_Maria_Coman_1994 a răspuns:

Este o carte super faina care chiar mi-a placut super mult,, sabia verii" ti-o recomand, sper ca te-am ajutat