| Cristian_Stefan_1990_CdaH a întrebat:

Ce carte sa citesc? Pentru limba romana. am 14 ani si as vrea o carte usoara, nu foarte lunga si usor de tinut minte.

5 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

"Insula cu elice" de Jules Verne

| whatevernvm a răspuns:

Mein Kampf, se stie

| Aberdeen a răspuns:

Eu una n-aș recomanda Tom Sawyer, la 14 ani. Da, este o carte drăguță, probabil deja ai citit-o până acum. Dar de acum încolo te poți axa și pe altceva...

Îți recomand în primul rând „Winnetou" de Karl May, are 3 volume. Este foarte foarte interesantă- genul de carte care te ține în suspans încontinuu, mai ales în primul volum.
Dacă ți se pare prea lungă, mai am două sugestii: „Domnișoara Christina" de Mircea Eliade (precum și alte proze fantastice de ale lui) și „Răzbunarea lui Ionuț" de Constantin Theodor.
Sau, de ce nu, cărțile lui Jules Verne, oricare.

Lectură plăcută.

| MeForeverAlone a răspuns:

Aventurile lui Tom Sawer, de Mark Twain. Există mai multe cărți cu Tom Sawer, mi se pare că una dintre ele nici nu are 100 sau 150 de pagini. Tu alege-o pe care vrei. Sunt bazate pe mister și pe copii care fac pe detectivii. Există și un film cu cartea asta, deci chiar ți-o recomand.
Lectură plăcută.

| MisterMuscules a răspuns:

Tom Sawyer este o carte clasica(aproximativ), cu toate astea, mai bine ai citi ...stiu si eu Sub Aceeasi Stea de John Green.Este de varsta ta.O sa o citesti cu mai multa placere, cu toate ca ...vei vedea cand o vei citi.
Eu am 13 ani si pot spune ca SAS(Sub aceeasi stea)este o carte frumix.

Incearca Harry Potter de J.K.Rowling macar primul volum.Hp si piatra Filozofala

Iti recomand Hobbitul de J.R.R Tolkien
Zece Negrii Mititei de Aghata Christie.
Astea sunt doar cateva carti care mi-au veni in minte... sper ca o sa incerci ceva din lista aceasta.
Spor la lectura, oricum.