| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti ati mai citit?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

OK happy
Vietile celor 12 Cezari - Suetonius
Istoria Romana - Theodor Mommsen
O istorie sincera a poporului roman - Florin Constantiniu
Al Doilea Razboi Mondial - Anthony Beevor
Intre Orient si Occident - Neagu Djuvara
Mandria Cartaginei; Romanul lui Hannibal - D. A. Durham
Steagul Rosu - David Priestland
Gulagul - Anne Applebaum
Istoria Megalomaniei - P. A. Arguire
Nasterea, nunta si inmormantarea la romani - Simeon Florea
Religiile lumii - Jean Delumeau
Istoria romanilor in timpul celor patru regi - Ioan Scurtu
Istoria civilizatiei romanesti: perioada interbelica (1918-1940) - Ioan Scurtu
Maresalul Antonescu in fata istoriei - Gh. Buzatu
Dacia - Vasile Parvan
Istoria culturii si civilizatiei - O. Drimba
Carol al II-lea al Romaniei - Lilly Marcou
Mihai I - Tatiana Niculescu
Istoria Basarabiei - Ion Nistor
Istoria Transilvaniei - Ioan Aurel Pop
Hitler - Ian Kershaw
Istoria Imperiului Bizantin - A. Vasiliev
Hiroshima - John Hersey
Fiii lui Caesar - P. Matyszak
Rusia, un mileniu de istorie - M. Sixsmith
Stalingrad - M. Jones
Stalingrad - A. Beevor
Convorbiri cu Regele Mihai I al Romaniei - M. Ciobanu

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Psihologie-Cognitiva-Mircea-Miclea-pdf
stefanie-m-verliebt-in-meinen-entfuehrer o si traduc pe net https://www.wattpad.com/myworks/160397108/write/625779694

| AFR81 a răspuns:

Doar si numai si exclusiv carti apartinand domeniului 'Istorie'. Are rost sa-ti enumar si cateva titluri? Spun asta pentru ca am observat ca acest gen nu prea prezinta interes laughing

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Daaa. Pe mine ma intereseaza, citesc Fenomenul Pitești acum laughing

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

OK happy
Vietile celor 12 Cezari - Suetonius
Istoria Romana - Theodor Mommsen
O istorie sincera a poporului roman - Florin Constantiniu
Al Doilea Razboi Mondial - Anthony Beevor
Intre Orient si Occident - Neagu Djuvara
Mandria Cartaginei; Romanul lui Hannibal - D. A. Durham
Steagul Rosu - David Priestland
Gulagul - Anne Applebaum
Istoria Megalomaniei - P. A. Arguire
Nasterea, nunta si inmormantarea la romani - Simeon Florea
Religiile lumii - Jean Delumeau
Istoria romanilor in timpul celor patru regi - Ioan Scurtu
Istoria civilizatiei romanesti: perioada interbelica (1918-1940) - Ioan Scurtu
Maresalul Antonescu in fata istoriei - Gh. Buzatu
Dacia - Vasile Parvan
Istoria culturii si civilizatiei - O. Drimba
Carol al II-lea al Romaniei - Lilly Marcou
Mihai I - Tatiana Niculescu
Istoria Basarabiei - Ion Nistor
Istoria Transilvaniei - Ioan Aurel Pop
Hitler - Ian Kershaw
Istoria Imperiului Bizantin - A. Vasiliev
Hiroshima - John Hersey
Fiii lui Caesar - P. Matyszak
Rusia, un mileniu de istorie - M. Sixsmith
Stalingrad - M. Jones
Stalingrad - A. Beevor
Convorbiri cu Regele Mihai I al Romaniei - M. Ciobanu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

M-am apucat acum cateva zile de primul volum din Roata Timpului - fantezie epica, precum Stapanul Inelelor, doar ca mult mai intinsa, pe 14 volume. Primul volum ocupa doar intriga seriei, anume protagonistul trebuie sa plece intr-o calatorie primejdioasa pentru a fi initiat, fara sa stie de ce.

Am mai citit vara asta carti de filosofie, printre care Strainul de Albert Camus; Ciuma totde Camus si Stiinta voiasa de Friedrich Nietzsche.

| PersonajFictiv a răspuns:

Am inceput "Adam si Eva" de Liviu Rebreanu, mi-a zis cineva " e cu reincarnare si suflete pereche" si am inceput sa o citesc.
Ultima e "Torente" de Anne Marie Desmalest, da am citit doar 10 pagini ca mna, lene, incepe cam asa " O stea cazatoare tocmai apare pe cerul noptatic.Ii urmarim dira argintie ca s-o vedem mai apoi disparand la marginile noptii. Aparitie, disparitie...Imagine impresionanta a vietii omenesti", inceputul m-a facut sa o citesc,e vorba de un doctor, sotia lui, un copil, etc.
Am dat copy paste, nu am memorat eu inceputul.
O continui dupa ce termina prima.
Ce ai citit tu?

| Yurisa a răspuns:

Deocamdata sunt in procesul de a termina "Fantoma de la opera" dar nu imi gasesc motivatia sa o termin

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Nici mie nu mi s-a parut cine stie ce

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi se pare interesanta pana acum, ma introduce intr-o atmosfera vintage. Problema e ca am gasit placerea telenovelelor spaniole sad

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Mor

| syd a răspuns:

­divina commedia

| Spliffwizard a răspuns:

Am inceput sa citesc Mintile lui Billy milligan dar m-a bagat intr-un reading slump si nu stiu cum sa ies laughing

| anonim_4396 explică (pentru Spliffwizard):

Citeste ceva mai scurt laughing si eu am incercat sa citesc asta de 2 ori, dar cand dadeam pagina si vedeam ca mai am 500 mi se ducea chefu

| corneljipa a răspuns:

Un fost coleg de facultate, fost corespondent de presa si arbitru de fotbal, si-a facut debutul in ale scrisului, lansandu-si primul roman, "Copacul cu frunze de caiet". Numele autorului: Laurentiu Despina. Mi-a placut carte, are vreo 230 de pagini. Omul ca fost jurnalist, stapaneste bine fraza, avand o exprimare buna si fluenta, actiunea este interesanta. Pot spune ca a avut un debut literar bun, mai mult decat promitator.