| LiveWhileWereYoung a întrebat:

Ce carti imi puteti recomanda (nu conteaza daca sunt de scriitori romani sau straini)? Imi plac cele de dragoste si SF, dar nu stiu ce sa mai citesc... sad
P.S. Mi-ar place ceva in genul: "Vampiratii" (SF) sau "Invitatie la vals" (dragoste). Multumesc anticipat! >big grin

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Citeşte de Eliade. În special citeşte "Maitreyi" şi "Nuntă în cer", apoi citeşte şi restul operelor.
Foarte frumoasă e şi "Quo vadis" de Henryk Sienkiewicz.
Îţi recomand cu drag şi seria "Cântec de gheaţă şi foc" de G.R.R. Martin. E un bestseller, care m-a impresionat mult. Am devorat primul volum în 3 zile, aşa tare mi-a plăcut. E genul de carte care te ţine în suspans, uneori uiţi să şi respiri în timp ce o citeşti. Uneori, trebuie să te opreşti din citit, să procesezi informaţia laughing

3 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Iti recoamnd urmatoarele romane de dragoste: "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Pe aripile vantului"-Maragret MItchell, "Dama cu camelii"-Alexandre Dumas-fiul, "Rosu si negru"-Stendhal, "Anna Karenina''-Lev Tolstoi,"Paul si Virginia"-Bernardin de Saint-Pierre, "Maitreyi"-Mircea Eliade, "Patul lui Procust"-Camil Petrescu, "Pasarea spin''-Colleen McCullogh, "love Story''-Erich Segal, "Lorelei''-Ionel Teodoreanu, "Panza de paianjen''-Cella Serghi, "Mandrie si prejudecata'', "Ratiune si simtire", "Persuasiune''-Jane Austen, "Adela''-Garabet Ibraileanu, ''Padurea spanzuratilor", "Adam si Eva''-Liviu Rebreanu, "Rebecca'', "Golful francezului''-Daphne du Maurier, "Dragoste in vremea holerei''-Gabriel Garcia-Marquez. Spor la citit si o seara frumoasa iti doresc!

| dragos38 a răspuns:

Gostave Le Rouge
Prizonierul Planetei Marte

| lovegirl15 a răspuns:

De dragoste, ce am citit eu si mi-a placut a fost: Pe aripile vantului de Margaret Mitchell, Draga John de Nicholas Sparks, Dama cu camelii de Alexandre Dumas, Enigma Otiliei de George Calinescu, Departe de lumea dezlănțuită de Thomas HardyScrisoare de dragoste de Mihail Drumes iar la Sf: Harry Potter de J.K Rowling, Twilight de Stephanie Mayer, Fahrenheit 451 de Ray Bradbury, Flori pentru Algernon de Daniela Keyes, Cercul secret de L.J.Smith etc.
Mai sunt, dar atat imi amintesc. Sper sa-ti fie de folos!