| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti imi recomandati pentru citit?

15 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Tot ce îți place.
Cărțile nu țin cont de vărstă, sau anumite criterii, trebuie doar să-ți placă ție.
Baftă!

| Aberdeen a răspuns:

Buna!(sunt clasa a 6-a)....cartile pe care ti le recomnd sunt foarte interesante si merita citite:
*-casa noptii(P.C Kast);
**-Lorelai(ionel teodoreanu);
**-mara(ioan slavici);
***-pitulicea(resat nuri guntekin-un autor strain);
-ciresarii(constantin chirita)
*-la medeleni(ionel teodoreanu)
-cronicile lumii pamantene(lucia troisi);
**-ulita copilariei(ionel teodoreanu);
-piciul(alphonse daude);
**-corigent la limba romana(ion minulescu);
-winnetou;
-si mai sunt foarte multe romane frumoase... daca imi mai aduc aminte o sa te anunt;

*cele marcate cu stelutastar sunt de dragoste;

P.S:eu le-am citit pe toate cele mentionate mai sus, deci in cazul in care o sa te apuci sa citesti din ele si ai neclaritati sa ma intrebiwinking(pentru ca aceasta nu este cine stie ce lista intermediara luata de pe net, ci doar cateva romane-frumoase-pe care le-am citit)

sper ca te-am ajutat.o seara placuta si SPOR LA CITIT happy.

| Decrepit a răspuns:

Cele americane si rusesti.In special, perioada 1835-1880 de la rusi, iar de la americani, cea de dupa 1930.Adica,Lermontov,Goncearov,Turgheniev,Tolstoi,Dostoievski,Faulkner,Steinbeck,Hemingway,Ezra Pound.Hai,si James Joyce, daca ai undeva peste 16 ani, ca e delicat si rasat la vorba si scriere.

| Solsagan a răspuns:

Pentru citit? Dar ce mai poţi face cu o carte, mă?
În fine, încearcă :
1. Seria Harry Potter
2. Seria The Hunger Games
3. Seria Cronicile Wardstone ( eu am citit doar prima carte, că-s mai chitră şi nu vreau să dau banii şi pe celelalte; aştept să le primesc de ziua mea, de fapt. laughing )
4. Die Klavierspielerin de Elfriede Jelinek
5. Papillon ( îs două volume în România, deşi original avea doar unul ) de Henri Charrière.
6. Trilogia LotR, nu le-am citit, dar am auzit că-s destul de bune, plus că am văzut filmele şi sunt excepţionale.
7. În curte la Dionis de Mircea Eliade ( cea mai bună carte din literatura română pe care am citit-o până în prezent ).

| feraryyy78 a răspuns:

Alchimistul de Michael Scott sau O calatorie spre centrul Pamantului de Jules Verne.

| Dilaa98 a răspuns:

Idiotul de F.M. Destoiewski - mister, enigma, dragoste
Mara
Moara cu noroc
La Medeleni

| DorothyAnn a răspuns:

Cismigiu et comp - mai promovez partile frumoase ale literaturii romanesti!

| Mitzac a răspuns:

Incearca sa citeti in primul rand daca esti in clasele 5-8 ce-ti place tie iar daca vii in clasa a 9a citeste Mara,
hronicul si cantecul vartelor, ciocoii vechi si noi, Morometii, Ciresarii astea is pricipale
Funda?

| cori1995 a răspuns:

Fifty shades of grey

| gicu45 a răspuns:

Iti recomand sa citesti biblia, aici nu conteaza virsta

| worldaseli a răspuns (pentru gicu45):

Ce prost esti.

| gicu45 a răspuns (pentru worldaseli):

Ce te face sa spui asta? tu nu ai incercat sa o citesti si nu stii cit e de interesanta

| Annamarie a răspuns:

Depinde in ce clasa esti...
Daca esti in a5-a poti citi: Cuore-inima de copil
Daca esti in a6-a poti citi: Morometii
Daca esti in a7-a poti citi: Cei trei muschetari

| Eda267 a răspuns:

Eu iti recomand, sa citesti Jules Verne cele 40 de carti, sunt foarte interesante si inveti ceva nou din fiecare carte.