| crisu2012 a întrebat:

Ce carti imi recomandati? De preferinta Sf., politiste sau psihologice...

Răspuns Câştigător
| AG a răspuns:

Politiste: Agatha Christie - Toata opera, in special Zece negri mititei, Cartile pe masa, Infernul crimelor tainuite,
Gaston Lereux: Fantoma de la opera, Misterul camerei galbene, secretul noptii
Tot politista si extraordinara e si Piatra lunii de Collins.
Fantasy/SF: Seria Pretul sangelui de Tanya Huff, Valea Bantuita de Bierce[e si putin horror], Stargate - Conspiratia, Lukandu, Proiect Divin de John Saul si tot de el Focul Iadului.
Psihologice:
Principele - Lectii de manipulare
Impotriva Fericirii[Wilson]
Casa Tunetului
De Freud: Psihologia Inconstientului, Introducere despre narcisism, Interpretarea Viselor, Viata mea si psihanaliza

5 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Poliţiste-Ed McBain-seria Secţia de poliţie 87-Caralii, Scamatorii, Ascultă şi mori, Leagănul morţii, Otrava, San Antonio-amuzantele aventuri ale comisarului San Antonio-Adevărul făcut varză, Foc din plin la caraliu, Ăsta-i mort şi habar n-are!, Clientelă pentru morgă, Dragă, pasează-mi microbii tăi, Mutre de înmormântare, Sărutări unde ştii tu, Georges Simenon-Maigret şi fantoma, Maigret şi hoţul leneş, Maigret se înfurie, Maigret şi cadavrul fără cap, PD James- Gustul morţii, Păcat originar, Moarte în Sfântul ordin, Farul, Moartea unui expert, Planuri şi dorinţe, Patricia Cornwell-seria Kay Scarpetta, medic legist-Post Mortem, Cartea morţilor, Raţiuni criminale, Indiciu fatal, Michael Connelly-Ancheta, Bufniţa de plastic, Jocuri de culise, Bernard Knight-seria coronerului John, se petrece în Evul Mediu-Dincolo de liman, Înfricoşătoarea taină, Potirul otrăvit, Cadavrul meşterului făurar, Căutarile coronerului John, Arthur Conan Doyle, părintele celebrului Sherlock Holmes-Câinele din Baskerville, Semnul celor patru, Un studiu în roşu, Danila Comastri Montanari-seria Mistere în Roma Antică(Publius Aurelius Statius, un detectiv în Roma antică, originală idee, nu?)-Cave canem, Parce sepulto, Morituri te salutant, Cui prodest, In corpore sano, Dorothy L Sayers(lordul Peter Wimsey)-O moarte suspectă, Cele 5 piste false, Reclama ucigaşă, Sue Grafton(o femeie detectiv-Kinsey Milhone)-A de la Alibi, B de la Bandit, C de la Cadavru, Raymond Chandler-Adio, frumoasa mea, Rămas bun pentru vecie, Somnul de veci, Fereastra de sus, Sora cea mică, Peter Chambers-Vorbeşte-i de rău pe morţi, Recviem pentru o roşcată, Carlo Manzoni-Aventurile unui detectiv particular, Peter Cheyney-Ce le pasă damelor!, Nu poţi păstra restul, Ultimul pahar, Dashiell Hammett-Şoimul maltez, Un om subţire, Rex Stout-Capcană pentru FBI, GK Chesterton-Secretele părintelui Brown, Val McDermid-Alături de tine, E scris în stele, Ai încredere în mine, Tess Geritsen-Clubul Mefisto, Chirurgul, Ucenicul, Păcătoasa, Edgar Wallace-Arcaşul verde, Taina călugărului negru, Dublura(Substituirea), Omul de la Carlton, Valea fantomelor, Omul din Maroc, Fiicele nopţii, Maurice Leblanc-Afacerea Kesselbah, Arsene Lupin şi enigma acului scobit, Arsene Lupin-gentlemanul spărgător, Joseph R Garber-Verticale periculoase, Rodica Ojog Braşoveanu-Cianură pentru un surâs, Bună seara Melania, 320 de pisici negre, Anonima de miercuri, Un stilet cu şampanie, Moartea semnează indescifrabil, Cosma Braşoveanu-Omul fără umbră, Fiara, Un martor incomod, Tonino Benaquista-Trei pete roşii pe fond negru, Comedia rataţilor, Bomba vie din vagonul de dormit, Ellery Queen-O cameră în care se poate muri, Lovitura de graţie, Barbara Paul-Sânge şi rude de sânge, Nocturnă pentru trei pumnale

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

SF-Isaac Asimov-Cavernele de oţel, Soarele gol, Roboţii de pe Aurora, celelalte cărţi din seria Fundaţiei(Roboţii şi Imperiul, Curenţii spaţiului, Pulbere de stele, O piatra pe cer, Preludiul Fundaţiei, Fundaţia, Fundaţia şi Imperiul, A doua Fundaţie, Marginea Fundaţiei, Fundaţia şi Pământul), Frank Herbert-seria Dune, Philip K Dick-Ubik, Vânătorul de recompense, Omul din castelul înalt, Poul Anderson-Operaţiunea Haos, Patrula timpului, Coridoarele timpului, Alexei Panshin-Ritual de trecere, Norman Spinrad-Maşinăria rock´n´roll, Kate Wilhelm-Unde cândva suave păsări cântătoare, William Gibson-Neuromantul, Lumina virtuală, Robert A Heinlein-Stea dublă, Infanteria stelară, Roger Zelazny-Domn al Luminii, Nemuritorul, Gordon R Dickson-Lup şi fier, Furtună de timp, Walter Jon Williams-Supercablat, Sebastian A Corn-2484 Quirinal Ave., Dan Doboş-trilogia Abţia, Cole Perriman-Insomnimania, Philip Jose Farmer-seria Lumea Fluviului, Ursula K LeGuinn-Lumea lui Rocannon, Mâna stângă a întunericului, Arkadi & Boris Strugaţki-Picnic la marginea drumului, Brian Aldiss-Helliconia, Gerard Klein-Seniorii războiului, Gambitul stelelor, Sceptrul hazardului, Bernard Weber-Thanatonauţii, Orson Scott Card-Jocul lui Ender, Vorbitor în numele morţilor, Xenocid, Copiii minţii, Umbra lui Rnder, Umbra Hegemonului, Umbra uriaşului, Umbra marionetelor, Stăpânul cântecelor

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Psihologice-nu-mi dau seama dacă vrei cărţi de psihologie aplicată gen Limbajul trupului.Cum să ai succes atât în plan profesional cât şi în cel personal-Tonya Reiman, Trucuri ale minţii-Derren Brown, Imperfecţi, liberi şi fericiţi.Practici ale stimei de sine, Cum să-ţi construieşti fericirea. O psihologie a fericirii, Cum să te iubeşti pe tine pentru a te înţelege mai bine cu ceilalţi-Christophe Andre, Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus-John Gray, Marjorie Hillis-Singură şi nu regret. Mic tratat pentru femei independente sau romane psihologice-Roşu şi negru-Stendhal, Război şi pace, Anna carenina-Lev Tolstoi, Rătăcirile elevului Torless-Robert Musil, Marea, Marea-Iris Murdoch, Străinul, Ciuma-Albert Camus, Procesul, Castelul-Franz Kafka, Muntele vrăjit-Thomas Mann, În căutarea timpului pierdut-Marcel Proust, Portocala mecanică-Anthony Burgess, Foamea-Knut Hamsun, Doamna Dalloway, Valurile, Orlando, Spre far-Virginia Woolf, Igiena asasinului-Amelie Nothomb, La sud de graniţă la vest de soare-Haruki Murakami, Madam Bovary-Gustav Flaubert, Mara-Ioan Slavici, Romanele din ciclul Hallipa-Hortensia Papadat Bengescu-Fecioarele despletite, Concert din muzică de Bach, Drumul ascuns, Rădăcini

| buybooks a răspuns:

In functie de varsta, poti incerca ceva clasic:
- Agatha Christie http://www.buybooks.ro/agatha-christie.cgi
- Georges Simenon http://www.buybooks.ro/georges-simenon.cgi
Daca vrei sa intri in sfera psihologicului, incearca Fratii Karamazov, Crima si Pedeapsa: http://www.buybooks.ro/crimasipedeapsa.html

| CartideCitit a răspuns:

O colectie de carti politiste bune gasesti aici:
http://www.cartidecitit.ro/Carti-Politiste .
Recomandari pentru carti politiste ar fi:
http://www.cartidecitit.ro/Recenzii-Carti-Bune/1/Calaul-Jo-Nesbo-recenzie
http://www.cartidecitit.ro/......o-recenzie
Citeste recenziile si alege-ti cartile preferate.Lectura placuta!