| RMG a întrebat:

Ce carti istorice imi recomandati?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce intelegi tu prin "carti istorice"? Acestea pot fi beletristica cu subiect istoric sau carti de stiinta cu subiect istoric.
In orice caz gasesti destule la o cautare pe internet cu romane istorice sau istorie.

| Aberdeen a răspuns:

Carti istorice?
Cea mai cunoscuta as putea spune ca este "Legendele Olimpului"(ambele volume). Este cu siguranta o carte istorica, mitologica mai exact.

Daca nu ai citit-o inca, ti-o recomand cu mare drag!

| bogdan72 a răspuns:

"Istoria Europei" de Serge Berstein si Pierre Milza. E in cinci volume; am invatat pentru olimpiada dupa ele, dar mi-au placut foarte mult. Nu sunt excesiv de stiintifice - sunt oarecum indreptate si catre publicul larg -, dar trateaza indeajuns de larg ca sa nu dea impresia aia de manual pentru gimnaziu. Si autorii sunt francezi, vei observa ironii fine pe ici, pe colo.

| bogdan72 a răspuns:

Acum observ ca tu cereai "carti istorice" si eu ti-am recomandat carti de istorie. In fine, poate ai gresit tu.

| Iamnotme a răspuns:

Daniel Vighi - ''Istoria din cutia de pantofi'' happy

| SchoolEveryDay a răspuns:

Ai putea citi : Dacii stramosii nostri. happy