| Gєσяgιαηαα a întrebat:

Ce romane, carti pentru adolescenti imi recomandati? Nu conteaza tema... dar sa nu fie istorice.hee hee Funda. Multumescbig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihail Drumes:
-invitatie la vals
-elevul Dima dintr-a VII-a
-scrisoare de dragoste

Stephenie Meyer:
-gazda

Melissa Marr:
-fascinatie

Fiodor Dostoievski
-crima si pedeapsa

Charlote Brontte
-Jane Eyre

Mircea Eliade
-Romanul adolescentului miop
-domnisoara Christina

Martin Page
-m-am hotarat sa devin prost

Elizabeth Gilbert
-mananca, roaga-te, iubeste

Rhonda Byrne
-secretul

Dan Brown
-semnul pierdut

8 răspunsuri:
| Alexăndruţaa a răspuns:

Baltagul de Mihail Sadoveanu. E un roman superb, dar greoi şi nu mulţi îl plac, deoarece are o temă mai românească, se referă la poporul nostru, ca să zic aşa. Alte romane, mai pot fi cele de Jules Verne love struck.

| Gєσяgιαηαα explică (pentru Alexăndruţaa):

Vrei sa dai mai multe detalii despre intrebare?

| Alexăndruţaa a răspuns (pentru Gєσяgιαηαα):

Despre întrebare?

| Chris a răspuns:

"Fana" - Teodor Tanco
"Vulturul cu doua capete" - James Twining
"Castelul de Nisip" - Iris Murdoch
"Doamna de Monsoreau" - Alexandre Dumas
"Doctor Jivago" - Boris Pasternak
"Foamea" - Knut Hamsun
"Despre eroi si morminte" - Ernesto Sabato
Sunt toate romane; le-am asezat arbitrar, cum mi-au trecut prin minte. Lectura placuta!

| toxik a răspuns:

Maitreyi de Mircea Eliade. Este un roman de dragoste foarte frumos dintre un european ce se indragosteste de o bengaleza(indianca). Iubirea lor trece printr-o serie de etape, si nu este acceptata in societate happy

| neekole a răspuns:

Mie mi-ai placut foarte mult urmatoarele: Kristin Hannah-"Gradina de iarna"
Nicholas Sparks:"Draga John"
"O plimbare de neuitat"
"Accidentul"
"Alegerea"
"Miracolul"(toate scrie de Nicholas Sparks)
Garth Stein:"Arta de a goni prin ploaie sau Enzo"(o gasesti sub diferite nume, si e superba cartea)
James Patterson:"Duminici la Tiffany"
Pot sa o tin asa pana maine. Daca mai doresti, contacteaza-ma. Funda?

| seabii a răspuns:

Http://cartea-din-raft.blogspot.ro/
cauta pe site-ul asta

| BlackStar999 a răspuns:

Pai o carte cu 3 vol, Invocarea, Revelatia si Rafuliala, super faina ar fi "Fortele raului absolut" de Kelley Armstrong. E super cu adolescenti cu puteri supranaturale, si altele. Ar mai fi "Nu plange sub clar de luna" de Davis nj cum, "Eve" asta nj de cine e scrisahee hee. "Jurnalul unui pusti" un roman in benzi desenate. E super. Funda?batting eyelashes