| Anomim2025 a întrebat:

Ce cărți mi-ați putea recomanda scrise de oameni cu experiență în politică ( de exemplu Traian Băsescu ) care să scrie despre experiența proprie?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Draga Anonim, de crezi ca se scriu aceste memorii ale oamenilor politici? E singura lor posibilitate sa isi puna erorile intr-o lumina buna, sa explice cum au fost ei factorul cel mai importanr, sa ii coboare pe adversari ca si pe prieteni. Tu deocamdata nu stii nimic despre politica, dar asta nu conteaza, poti sa citesti stiinte politice, ca sa inveti ce e politica si cum functioneaza. Poti sa citesti memorii, evident, dar nu cred ca veiinvata politica din ele. Alea se citesc ca sa cunosti persoana, nu politica ei.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nastase are o biografie scrisa parca

| AFR81 a răspuns:

Mai bine ai citi carti scrise de oameni de stiinta, profesori universitari, diplomati despre faptele si despre oamenii politici ai vremii. Doza de subiectivism este considerabil mai scazuta. Referindu-ma strict la intrebarea ta, carti au scris mai multi politicieni: Klaus Iohannis, Ion Iliescu, Adrian Nastase, Adrian Severin, Dan Voiculescu, Petre Roman, Emil Constantinescu si multi altii care nu-mi vin acum in minte. Traian Basescu inca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Memorii politice - I. Gh. Duca.