| claudiaclau a întrebat:

sunt in clasa a 10-a si as vrea o lista de carti pe care le-as putea citi, dar nu lista de la scoala din cartea de romana. Ceva interesant de exemplu "Singur pe lume" mi-a placut foarte mult, adica in genul asta mai triste.Ms si va astept raspunsurile.

Fundaa bineinteles!

5 răspunsuri:
| AngelHugz a răspuns:

Pai eu sunt in clasa a 7a si mi-au placut astea:
Jurnalul unui pusti ( 1-5 )
Insemnarile unei Pustoaice ( 1-3 )
Tabara
Charlie si fabrica de ciocolata
Poveste de Craciun
Marele Nate( 1-2)
Generala (1-2)
Sabia din grota
Capitan la 15 ani
10 negri mititei
Sherlock Holmes si Strengarii de pe Baker Streed
Aventurile lui Sherlock Holmes
Romeo si Julieta
Hamlet
dar nu stiu daca astea sunt la nivelul clasei a 10a

| Irena97 a răspuns (pentru AngelHugz):

Da te cred ca ai citit Hamlet in clasa a saptea

| Irena97 a răspuns:

La rascruce de vanturi, de Emily Bronte.

E o poveste de dragoste complicata si trista, foarte frumoasa.

| alexpuya88 a răspuns:

Cauta pe google

| Odagiu_Mircea_1995 a răspuns:

Eu am citit romanul ''Ion'' de Liviu Rebreanu, este foarte interesant, aici este vorba despre un baiat sarac care vrea sa obtina bogatie casatorinduse cu o fata bogata, chiar daca iubea pe alta, insa pina la urma a fost omorit de sotul fetei pe care el o iubea.Te sfatui sa citesti romanul ca sa afli totul dea amanuntelea.happyfunda