| claudiaclau a întrebat:

sunt in clasa a 10-a si as vrea o lista de carti pe care le-as putea citi, dar nu lista de la scoala din cartea de romana. Ceva interesant de exemplu "Singur pe lume" mi-a placut foarte mult, adica in genul asta mai triste.Ms si va astept raspunsurile.

Fundaa bineinteles! (nu are legatura cu categoria)

5 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Insula pierduta"-Margaret Mitchell
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"David Copperfield"-Charles Dickens
" Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Rebecca"-Daphne du Maurier
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham greene
"Colt-Alb"-Jack London
"Lassie se intoarce acasa"-Eric Knight
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
""Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"- camil petrescu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Enigma Otiliei"- George Calinescu
"Elevul dima dintr-a spatea" - Mihail Drumes
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
Toate cartile din lista aceasta le-am citit, in decursul timpului, si ti le recomand cu caldura...pur si simplu pe mine m-au fascinat, fiecare in felul ei. Despre opera lui Hector Malot, "Singur pe lume", am primit multe referinte pozitive de lka alti pasionati de lectura(ca si mine si poate ca si tine), dar nu am apucat sa o citesc, insa intentionez sa fac asta in viitor, mai exact dupa BAC, cand vreau sa citesc si cartile lui Jane Austen ("Emma", "Mandrie si prejudecata", "Ratiune si onoare").
Lectura placuta orice ai alege s numai bine!

| callie2 a răspuns:

De Stephen King: Misery, It, Dolores Claiborne, Duma Key, Blaze
Moll Flanders de Daniel Defoe

| RoseH a răspuns:

Poti citi "Academia vampirilor" (daca iti plac cartile cu vampiri sunt 6 volume) "Genoveva de Brabant" de Mihail Sadoveanu "Capitan la 15 ani " de Jules Verne

| DeDe16C a răspuns:

Daca iti place istoria poti citi trilologia:,, Prin foc si sabie",,,Potopul" si,,Pan Wolodyjowski" de Henryk Sienckiewicz.
Daca preferi cele psihologice:,, Crima si pedeapsa" si,, Demonii" de Dostoievski,,, Codul lui DaVinci" si,, Ingeri si demoni" de Dan Brown.
Iar daca iti plac cele de dragoste...ai de unde alegehappy pentru ca sunt multe si faine...,,Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell si continuarea ei,,Scarllet"-Alexandra Ripley, Jane Eyre – Charlotte Bronte, La rascruce de vanturi – Emily Bronte, Doi ochi albastri-Thomas Hardy, Contesa de Charny-Alexandre Dumas, Agonie si extaz-Irving Stone, Femeia in alb-Wilkie Collins.
Multe dintre ele le gasesti la biblioteca Adevarul online sau in oras. Le recomand, deoarece nu dai mai mult de 10 lei pe o carte! Cele din literatura noastra nu-mi plac. Baftahappy

| claudiaclau explică (pentru DeDe16C):

Imi plac cele de aventura, nu citesc istorice sau psihologice, si nici dragoste. Ms oricum!