| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este o carte de ezoterism? Ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| Alex2o17 a răspuns:

Ezoterismul (în greacă εσωτερικος = din interior) este un concept filosofic-religios prin care se desemnează cunoștințe și învățături obținute prin percepția unor fenomene spirituale, accesibilă numai inițiaților, în opoziție cu cunoașterea exoterică, accesibilă tuturor oamenilor. Curentele spirituale ce se declară ezoterice sunt de o mare diversitate și cu credințe variate, de la cele bazate pe învățături orientale la forme de ezoterism creștin.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magie si vrajitorie(ocultism). Si nu este nicio carte in prezent care sa trateze corect aceasta tema. Marea majoritate fiind corupte de rahaturile crestine.