| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna ezoterism si ce studiaza ezoterismul?

8 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

O pseudostiinta destul de vasta care se ocupa cu informatiile mai putin cunoscute, in general ocultate de biserici sau alte institutii. Nah, ca eu am scos definitia asta, n-am dat copy paste de nicaieri.

| zăGhost a răspuns:

E o ştiinţă ocultă, care studiază lumea spiritelor, sensul vieţii dintr-o altă perspectivă etc.

| piticoth a răspuns:

Ezoterism - Transmiterea (în antichitate și în evul mediu) a unei doctrine filozofice numai unui număr restrâns de inițiați.

Este un concept filosofic-religios prin care se desemnează cunoştinţe şi învăţături obţinute prin percepţia unor fenomene spirituale, accesibilă numai iniţiaţilor, în opoziţie cu cunoaşterea exoterică, accesibilă tuturor oamenilor.

Un esoterism este o învăţătură ocultă, doctrină sau teorie, tehnică sau procedeu, de expresie simbolică, de ordin metafizic, cu intenţie iniţiatică.

| cristina1998i a răspuns:

EZOTERÍSM s. n. 1. transmiterea (în antichitate și în evul mediu) a unei doctrine filozofice numai unui număr restrâns de inițiați. 2. caracter ezoteric. (< fr. ésotérisme)

| tudy77 a răspuns:

Aici te pot ajuta eu pentru ca sunt esoterist si comunicator. totul se bazeaza pe esoterism, inclusiv religile si inclusiv stinta, doar ca asta stiu doar liderii. esoterismul este folosit de cei alesi care sunt initiati in acest sens si care se ridica mult deasupra celorlalti si acestia beneficeaza de comunicare cu lumi superioare(paranormal). esoteristi se impart in 2 cei negrii si cei albi intre care se da o batalie (descrisa in filmul matrix) si cu cat te afirmi mai mult in batalie cu ata ocupi o pozitie mai mare in astral (piramida masonica doar ca trunchiul nu e separat de varf in civilizatia noastra). printre misiunile esoteristilor, exista si aceea de a i destepta pe restul, pentru cei albi si de ai tampi si inrobi pe restul pentru cei negrii si de a-i face si pe restul sa constientizeze jocul existential si realitatea virtuala (descrisa tot in matrix). cum esoteristi au fost mereu la acelasi nivel indiferent de vremuri iar oamenii la inceputuri erau aproape de animale, oamenii nu ar fi fost capabili sa inteleaga modelul informatic (nici acuma cu atata tehnologie nu il inteleg toti) asa ca trebuiau sa-i i-a in ritmul lor, asa ca la inceput li s-a explicat realitatea prin culte (ma refer la cele care se bazau pe zei si care defineau fiecare in parte specificul acelui popor, nu la religile astea infecte care tin de esoterismul negru si care te inrobesc in fata unor monstrii) apoi omul evoluand, esoteristi au inceput sa prezinte realitatea prin stinta iar acum incet incet se prezinta realitatea virtuala. desigur ca nu toti au acces la asta, cum nu toti au acces la stinta. esoteristi albi se diferentiaza de cei negri prin civilizatia in care sunt gestionati, civilizatie care se poate schimba (sunt nenumarate exemple de oameni care brusc s-au intors la 180 de grade). partea cu civilizatile e mai cunoscuta insa deformata. civilizatia noastra este gorileana (evident pentru ca semanam cu gorila si nu cu maimuta) insa cum pe planeta exista popoare pasnice si popoare agresive, asa exista si in astral civilizati pasnice si civilizatii agresoare, iar cele agresoare evident le ataca pe cele pasnice. civilizatia noastra a fost agresata de catre arahnidicii tarantulari (spiderman) insa buna bucata de vreme au stat in umbra si i foloseau pe reptilieni (serpilieni, balaurieni, dragonieni) ca marionete da si pe soimilieni pe vulturieni pe delfinieni pe leonini pe pestilieni etc. intre toate aceste civilizatii se da o batalie pentru a se determina cine acapareaza puterea iar de-al lungul timpului dintr-o parte din aceste civilizatii s-a diminuat si in final batalia se da intre gorilieni si arahnidici iar restul civilizatilor care is in numar mai mic si nu mai au baze s-au aliat fie la uni fie la altii (situatia e descrisa si in matrix). daca vrei detalii iti recomand sa cauti pe net: "baricada tv arhiva" si ai emisiunea "desteptarea romaniei" care are tematica esoterica da si politica

| Valentin_Floarea_1983 a răspuns (pentru tudy77):

Tudi77 - tu din ce tara esti? Scrii prost romaneste.
Studiul tau pare interesant mai ales ca despre ezoterism - scris corect - nu am cunostinte si nu vad cu ce ma ajuta, pozitiv. Poate ii ajuta pe sustinatorii Satanei sa distruga lumea noastra cit de cit civilizata. Dar pe zi ce trece aceasta civilizatie se diminueaza datorita inmultirii satanistilor. Ca e mai usor sa faci rau si sa distrugi decat sa construiesti.